Sivas Divriği demir yatağı hidrotermal alterasyonunun mineralojisi, petrografisi ve jeokimyası
The Mineralogy, petrography and geochemistry of hydrothermal alterations in Sivas Divriği iron ore
- Tez No: 120091
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SİVAS DİVRİĞİ DEMİR YATAĞI HİDROTERMAL ALTERASYONUNUN MİNERALOJİSİ, PETROGRAFİSİ VE JEOKİMYASI Alev AT AŞ ÖZKUZUCU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Bu çalışmada; Sivas İli-Divriği İlçesi Ekinbaşı sahasında yer alan cevher ve yan kayacında meydana gelen hidrotermal aberasyonun mineralojisi, petrografisi ve jeokimyası incelenmiştir. Çalışılan bölgede yaşlıdan gence doğru Mezozoik kristalize kireç taşlan, serpantinleşmiş ultramafik birimler (içinde kireçtaşı blokları, silisleşmiş-karbonatlaşmış ve kontak felslerden oluşan dönüşüm kayaçları yer almakta), bunları granitik kayaçlar ve bunların damar kayaçları ve apofizleri kesmektedir. Ayrıca bununla beraber volkanik kayaçlar gözlenmektedir. Cevher granitik kayaçlar ile serpantinMer arasmda, serpantinlere doğru gelişmiş kontak felsler içinde yer almaktadır. Üç ayrı lokasyondan alınan sondaj numunelerinin petrografik incelemesi sonucunda kayaçlar altı grupta toplanmıştır. Bunlar ultramafik kayaçlar (dunit, peridotit, piroksenit), gabroyik kayaçlar, granitik kayaçlar, volkanik kayaçlar, hidrotermal alterasyona uğramış kayaçlar ve Iateritik kayaçlardır. Bu kayaçlarda; olivin, piroksen, amfibol, opak mineraller, mika, plajiyoklaz, ortoklaz, kuvars, karbonat mineralleri, klorit, sfen, apatit, granat, turmalin, talk, skapolıt mineralleri ve silisleşme, karbonatlaşma, serpantinleşme, aktinolitleşme, tremolitleşme, bastitleşme, skapolitleşme, albitleşme, killeşme, serizitleşme, kloritleşme, dolomitleşme, uralitleşme, epidotlaşma, talklaşma gibi alterasyonlar görülmektedir. Cevher mikroskobisi incelemelerinde petrografik sınıflamadaki kayaç gruplarına göre cevher mineralleri belirlenmiştir. Bu mineraller; manyetit, kromit, pirit, kalkopirit, pentlandit, pirotin, ilmenit, sfen, makinavit, sfelerit, milerit, lineit, psilomelan, rutil, markazit, limonit, hematittir. X-Işınlan kırınım analizlerinde kalsit, serpantin, klorit, piroksen, kuvars, kromit, amfibol, olivin, mika, dolomit, pirit, skapolit grubu mineraller, zeolit grubu mineraller, epidot, K- feldispat, siderit, sfen, turmalin, talk, plajiyoklaz, kil grubu mineraller, manyetit, granat, kromit+manyetit, ilmenit bulunmuştur. Bölgede yapılan cevherli sondajlarda alınan numunelerde yapılan jeokimyasal analiz sonucu Fe304 başta olmak üzere, S, Si02, AI2O3, CaO, MgO, Na2O, K20 eşlik etmekte ve eser miktarda Cu, Co, Ni, Cr bulunmaktadır. 2002, 113 sayfa ANAHTAR KELİMELER:Serpantin, hidrotermal alterasyon mineralleri, manyetit, kromit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE MINERALOGY, PETROGRAPHY and GEOCHEMISTRY of HYDROTHERMAL ALTERATIONS in SİVAS DİVRİ?İ IRON ORE Alev ATAŞ ÖZKUZL'CU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Taner ÜNLÜ The study area is in the border of Sivas Country - Divriği district in Ekinbaşı region. In this study, the mineralogy, petrography and geochemistry of the hydrothermal alteration which occur in the ore and surrounding rocks were investigated. In the study area the units from bottom to top are Mesosoic aged cyristalized limestone and ultramafic rock, which are transformed to serpantinite (it consists of limestone blocks, metamorphic rock which are formed from contact fels). Granitic rocks, their vein rocks and apophysis cuts these units. Beside these, there are volcanic rocks formed. The ore lies between granitic rocks and serpantinite, especially in contact fels which are grow up to serpantinite. According to the petrographical investigation, the rocks are grouped into 6 different rocks, which are taken from 3 different boreholes. These are; ultramaphic rocks (dunite, peridotite, pyroxenite), gabbroic rock, granitic rock, volcanic rock, hydrothermal alteration rock and lateritic rock. Also olivine, pyroxene, amphibole, opac mineral, mica, plagioclase, orthoclase, quartz, carbonate minerals, chlorite, sphene, apatite, gamet, tourmaline, talc, scapolite minerals, dolomite, calcite and silicifkation, carbonification, serpentmization, bastiti ration, scapolization, albhazation, argillization, sericitization, chloritization, dolomitization, uralitization, epidotization and talc mineralization are found in these rocks. There are magnetite, chromite, pyrite, chalcopyrite, pentlandite, pyrrhrotite, ilmenite, sphene, makinavit, sphalerite, millerite, lineit, psilomelane, rutile, marcasite, limonite, hematite found in rocks which are obtained with ore-microscopy. There are calcite, serpantinite, chlorite, pyroxene, quartz, chromite, amphibole, olivine, mica, dolomite, pyrite, minerals of scapolite's group, minerals of zeolites' group, epidote, potash feldspar, siderite, sphene, tourmaline, talc, plagioclase, minerals of clay's group, magnetite, gamet, chromite+magnetite and ilmenite found in the same rocks which are obtained with XRD method. According to the geochemical investigations of samples which are taken from boreholes, they are mainly consist of Fe304 beside this S, Sİ02, A1203, CaO, MgO, Na20, K20, and in the low amount of Cu, Co, Ni, Cr. 2002, 1 13 pages KEY WORDS: Serpantinate, Hydrothermal Alteration Minerals, Magnetite, Chromite