Çinko uygulamasının değişik çeltik çeşitlerinin tepe ve kök gelişimi ile bitkide çinko dağılımı üzerine etkisi
Effect of zinc on shoot and root growth of various rice varieties and distribution of zinc in plant
- Tez No: 120092
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİNKO UYGULAMASININ DEĞİŞİK ÇELTİK ÇEŞİTLERİNİN TEPE VE KÖK GELİŞİMİ ÎLE BİTKİDE ÇİNKO DAĞILIMI ÜZERİNE ETKİSİ özlem KOÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Süleyman TABAN Bitkiye yarayışlı çinko kapsamı düşük (0.2 mg kg ) toprakta çinko uygulamasının çeltik çeşitlerinin toprak üstü (tepe) ve kök gelişimi ile bitki genelinde, uç yaprakta, orta yapraklarda, alt yapraklarda, bitki sapında ve kökte çinkonun dağılımını belirlemek üzere kurulan sera denemesinde 2000 g toprak alan saksılara ZnS04 7 H20 dan 0 (kontrol), 0.5 mg Zn kg“', 2 mg Zn kg”1 ve 5 mg Zn kg'1 olacak şekilde çinko uygulanmıştır. Deneme 8 değişik çeltik {Oryza satha L.) çeşidi: (Arco, Drago, Savio, Sttrek-95, Ribe, Rocca, Baldo, Osmancık-97) kullanılmıştır. Altı haftalık gelişme periyodunda belirli aralıklarla fenolojik gözlemler ile gelişme izlenmiştir. Gelişme sonunda her bir saksıdaki bitkiler; bitki geneli (toprak üstü aksamın tamamı), uç yapraklar (ilk üç yapraklar), orta yapraklar (4-5. yapraklar), alt yapraklar (6. ve varsa 7. yapraklar), sap (Yapraklan alınmış bitki sapı) ve kök.olmak üzere altı değişik öğeye ayrılarak hasat edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda çeltik çeşitlerinin çinko uygulamasına farklı tepki gösterdiği belirlenmiştir. Çinko uygulanmadan yetiştirilen çeltik çeşitlerinin öğelerinde belirlenen çinko konsantrasyonları incelendiğinde, en fazla çinkonun uç yapraklarda bulunduğu ve bunu sırasıyla bitki genelinde, bitki sapında, alt yapraklarda ve en az olmak üzere orta yapraklarda bulunan çinkonun izlediği görülmüştür. Çinko uygulanmadığında çeltik çeşitlerinin değişik öğelerinde belirlenen çinko konsantrasyonları (uç yaprakların bir bölümü hariç) kritik sınır değerinin altında olduğu belirlenmiştir. Bu sonuca göre, çeltik bitkisinde çinko dağılımının farklı olduğu ve en fâzla çinkonun uç yapraklarda, en az çinkonun ise orta yapraklarda bulunduğu saptanmıştır. 2002, Sayfa: 41 ANAHTAR KELİMELER: Çinko uygulaması, çeltik çeşitleri, bitkide çinko dağılımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF ZINC ON SHOOT AND ROOT GROWTH OF VARIOUS RICE VARIETIES AND DISTRUBITION OF ZINC IN PLANT özlem KOÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: ProfDr. Süleyman TABAN In a zinc deficient (0.2 mg Zn kg“”, in order to determination of the effects of zinc application on shoot and root growth, and distribution of zinc in whole plant, and top, middle and bottom leaves and also stem and root, a greenhouse experiment was conducted with rice cultivars on pots holding 2000 g soil by applying 0 (control), 0.5 mg Zn kg“', 2 mg Zn kg”1 and 5 mg Zn kg"1 as ZnS04.7H20. In the experiment 8 different rice (Oriza satha L.) cultivars: (Arco, Drago, Savio, Sttrek-95, Ribe, Rocco, Baldo, Osmancik-97) were used. During the six weeks of the growth period, growth and phonological observations were conducted on plants internally. At the end, plants from each pot were harvested and divided into six different parts, namely; whole plant (tops), top leaf (first three leaves from the top), middle leaf ( 4, 5 th leaf from the top), bottom leaf ( 6 th and if available 7 th leaf), stem ( without leaves ) and plant root. Analyses have shown that rice cultivars differed in their response to zinc applications. It was seen that zinc concentration from high to low in rice plants parts grown without zinc application could be ordered as top leaf, whole plant, stem, bottom leaf and middle leaf. Zinc concentrations in different organs of rice cultivars grown without zinc application (except some of the top leaves) were found lower than the critical limits. According to these results, zinc distribution was differed in rice plants, and it was determined that the top and middle leaves contained the highest and lowest amount of zinc, respectively. 2002, Pages: 41 KEY WORDS: zinc application, rice cultivars, zinc distribution in plant *£$&'