Bazı anason (Pimpinella anisum L. ) popülasyonlarında farklı ekim zamanlarının verim ve verim ögeleri üzerine etkileri
The Effects of different sowing times on yield and yield components of some anise (Pimpinella anisum L. ) populations
  1. Tez No: 120090
  2. Yazar: ŞENAY DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında ve laboratuvarlarında 2000 yılında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; Ankara koşullarında dört farklı anason (Pimpinella anisum L.) populasyonunun, farklı ekim zamanlarındaki verim ve diğer özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmada dört farklı anason populasyonu (Gölhisar, Karamanlı, Tefenni ve Yeşilova) ve dört farklı ekim zamanı (9 Mart, 23 Mart, 6 Nisan, 20 Nisan) kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre, dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre tohum verimi 48.75-96.67 kg/da, bitki boyu 48.50-52.75 cm, biyolojik verim 109.56-350.56 kg/da, bitki başına tohum verimi 1.60-2.22 g, dal sayısı 5.25- 7.75 adet, şemsiyecik sayısı 12.75-15.50 adet, bin tohum ağırlığı 4.22-5.62 g ve uçucu yağ oram %2. 10-3.78 arasında değişim göstermiştir. Tohum verimi dikkate alındığında en fazla verim 74.33 kg/da ile Karamanlı populasyonundan, ekim zamanlan içinde ise 78.50 kg/da ile 2. ekim zamanından elde edilmiştir. 2002, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Anason, Pimpinella anisum L, ekim zamanı, tohum
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the experimental field and laboratories of Field Crops Department, Faculty of Ariculture, University of Ankara in 2000. The aim of this research was to determine yield and yield components of anise (Pimpinella anisum L.) by using four anise populations (Gölhisar, Karamanlı, Tefenni, Yeşilova) and four different sowing times. The experiment was designed on the basis of split plant of randomized blocks design with four replications. According to the this research, following traits were ranged as indicated: Seed yield 48.75-96.67 kg/da, plant height 48.50-52.75 cm, biological yield 190.56-350.56 kg/da, seed yield per plant 1.60-2.22 g, branch number 5.25-7.75, umbellet number 12.75- 15.50, 1000 seed weight 4.22-5.62 g and essential oil ratio 2.10-3.78 %. Regarding seed yield, the highest value was obtained in Karamanlı population with 74.33 and the lowest value recorded in Tefenni population with 60.86. 2002, 45 pages KEY WORDS: Anise, Pimpinella anisum L., sowing time, seed yield.