İvesi kuzularında doğum ağırlığının kalıtımı
The Heritability of birth weight in awassi lambs
- Tez No: 120097
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde (Urfa) yetiştirilmekte olan İvesi koyunlarında baba-bir-üvey kardeşler benzerliğinden yararlanılarak doğum ağırlığının kalıtım derecesi tahmin edilmiştir. Varyans unsurlarının hesaplanmasında; ANOVA (Varyans Analizi), MIVQUE (Minimum Varyans Kuadratik Sapmasız Tahmin), ML (Maksimum Olabilirlik) ve REML (Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik) yöntemleri kullanılmıştır. Bu metodlara göre tahmin edilen kalıtım dereceleri sırasıyla 0.22 ± 0.09, 0.37 ± 0.013, 0.37 ± 0.013 ve 0.22 ± 0.09 olarak bulunmuştur. Elde edilen tahminlere göre MIVQUE ve ML yöntemleri aynı ve en yüksek değerleri verirlerken, ANOVA ve REML tahmin yöntemleri aynı, fakat düşük değer vermişlerdir. Bu sonuçlara göre İvesi koyunlarında doğum ağırlığının kalıtım derecesinin orta düzeyde ve bu özelliğin genetik ıslahı için yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : İvesi, doğum ağırlığı, kalıtım derecesi, varyans komponentleri
Özet (Çeviri)
In this research the heritability of birth weight was estimated by paternal halfsib correlation in Awassi sheep raised in Ceyianpinar State Farm(Urfa). The methods of The Analysis of Variance(ANOVA), The Minimum Variance Quadratic Unbaised Estimation(MiVQUE), The Maximum Likelihood(ML) and The Restricted Maximum Likelihood(REML) were used for calculating of variance components. According to these methods, heritability estimates were 0.22 ± 0.09, 0.37 ± 0.013, 0.37 ± 0.013 and 0.22 ± 0.09 respectively. While the methods of MIVQUE and ML give same and the highest values the methods of ANOVA and REML give same and low values. According to these results, it was concluded that the heritability of birth weight of Awassi sheep was moderate and sufficient for genetic improving of this trait. Key Words : Awassi, birth weight, heritability, variance component estimates.