Yukarı Sakarya nehri'nde azot fraksiyonları ile demir ve silikat konsantrasyonlarının mevsimsel değişimi
Seasonal changes of nitrogen fractions, ferro and silica concentrations in Upper Part of Sakarya river
- Tez No: 120123
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP PULATSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YUKARI SAKARYA NEHRT NDE AZOT FRAKSİYONLARI İLE DEMİR VE SİLİKAT KONSANTRASYONLARININ MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ Nermin ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç J3r. Serap PÜLATSO Bu araştırma Yukarı Sakarya Nehri' nde azot fraksiyonları, toplam demir ve silikat konsantrasyonlarının mevsimdi değişimlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Su örnekleri 2000 yılının Temmuz, Ağustos, Ekim, Kasım aylarında ve 2001 yılının Ocak, Şubat, Nisan, Mayıs aylarında üç istasyondan alınmıştır. Bu parametrelerin aylara ve istasyonlara göre değişimleri incelenmiştir. En düşük ortalama amonyak-azotu (NH3-N) ve nitrit-azotu (NO2-N) değerleri sırasıyla eki» (0,0910,00 mg/L) ve şubat (0,00210,00 mg/L) aylarında bulunurken, en yüksek ortalama değerler ise mayıs (0,47+0,01 mg/L) ve ocak (0,03510,00 mg/L) aylamda saptanmıştır. En düşük nitrat-azotu (NO3-N) ve çözünmüş nitrat-azotu ortalama değerleri sırasıyla şubat (0,36±0,00 mg/L) ve nisan (0,3440,01 mg/L) aylarında bulunmuştur. NO3-N ve çözünmüş nitrat-azotunun en yüksek değerleri arasıyla 3,73±0,0O mg/L ve 3,30±0,01 mg/L olarak mayıs ayında saptanmıştır. Toplam demir konsantrasyonu çalışma periyodu sırasında 0,02-0,05 mg/L arasında değişmiştir. Silikat (10,9410,06 mg/L) ve çözünmüş silikat (8,57±0,01 mg/L) konsantrasyonları şubat ayında en yüksektir. Araştırma periyodunca, belirlenen istasyonlarda pH (7,09-7,81) ve nitrat-azotu (0,36-3,73 mg/L) değerleri 1. sınıf su kalite parametrelerine ilişkin arar değerler içersinde olmasına karşın, çözünmüş oksijen (7,10- 8,95 mg/L), nitrit-azotu (0,002-0,035 mg/L) değerleri bu sınıfa Şişkin değerlerden farklı bulunmuştur. 2002,38sayfo ANAHTAR KELİMELER : Azot fraksiyonları, toplam demir konsantrasyonu, silikat konsantrasyonu, Yukarı Sakarya Nehri, mevsimsel değişim, su kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mister Thesis SEASONAL CHANGES OF NITROGEN FRACTIONS, FERRO AND SILICA CONCENTRATIONS INUPPERPART OF SAKARYARİVER lStermin ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural Applied and Science Department of Fisheries Supervisor : AssoaProfJDr. Serap PULATSÜ This research was conducted to determine the seasonal changes of nitrogen fractions, total iron and silica concentrations of the Upper Part of Sakarya River. Water samples were taken from three stations in June, August, October, November 2000 and in January, February, April, May 2001. The variations of these parameters were investigated with respect to months and stations. The lowest ammonia-nitrogen (NHj-N) and nitrite-nitrogen (NO2-N) values were assessed in October (0,09±0,OQ mg/L) and February (0,002+0,00 mg/L) while mean highest values of NHrN andNOj-N were determined in May (0,47*0,01 mg/L) and January (0,03S±0,00 mg/L), respectively. The lowest mean values of nhrate-nitrogen (NO3-N) and dissolved nitrate-nitrogen were found in February (0,3610,00 mg/L) and April (0,34±0,01 mg/LX respectively. The highest mean values of NO3-N and dissolved nitrate-nitrogen were determined as 3,73+0,00 mg/L and 3,30+0,01 mg/L, respectively in May. Total iron concentrations range between 0,02-0,05 mg/L during the study period. Silica (10,9410,06 mg/L) and dissolved silica (8,57±0,01 mg/L) concentrations were highest in February. During this research although dissolved oxgen (7,10-8,95 mg/L) and nirtite-nitrogen (0,002-0,035 mg/L) values were found different than those parameters of indicating the first class for water quality criteria, pH (7,09-7,81) and nitrate-nitrogen (0,36-3,73 mg/L) values were measured within the acceptable limits fin- the first water quality class in determined stations. 2002, 38 pages K«y Words : Nitrogen fractions, total iron concentration, silica concentration, The Upper Part of Sakarya River, seasonal changes, water Quality,-