Babaeski (Trakya) civarında açılan kuyularda geçilen tersiyer birimlerinin hidrokarbon potansiyellerinin incelenmesi
The Study of hydrocarbon potentials of tertiar units in wells opened in Babaeski (Thrace) region
  1. Tez No: 120133
  2. Yazar: AYŞIN SAVAN (KARS)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BABAESKİ (TRAKYA) CİVARINDA AÇILAN KUYULARDA GEÇİLEN TERSİYER BİRİMLERİNİN HİDROKARBON POTANSİYELLERİNİN İNCELENMESİ Aysın (KARS) SAVAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Doç. Dr. Ali SARI Bu çalışmada Trakya Havzasında açılan Habiller-2, Havza- 1, Minnetler- İ ve Karakavak- 1 kuyularına“Hit ”toplam 326 adet örnek üzerinde TOC analizleri,185 adet örnek üzerinde piroliz analizleri ve 49 adet örnek üzerinde organik petrografik çalışmaları yapılmıştır. Kuyular üzerinde yapılan çalışmalarda formasyonların organik madde tipi, kaynak kaya olgunlaşma derecesi, kaynak kaya tipleri, hidrokarbon üretim potansiyelleri, kerojen tip tanımları ve hidrokarbon üretim potansiyelleri belirlenmiştir. Habiller-2 kuyusunda Mezardere formasyonunun“zayıf gaz üretim potansiyelinden göç edebilen hidrokarbonlara ”kadar değişen oldukça geniş bir aralıkta hidrokarbon üretmiş olduğu belirlenmiştir..Ceylan formasyonunun“ Çok zayıf gaz üretiminden orta derecede gaz”üretimine kadar etkili olduğu belirlenmiştir. Sogucak formasyonunun bu kuyuda“çokzayıf gaz”üretim potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Hamitabat formasyonunun ise“ çok zayıf gaz dan zayıf derecede gaz ve bir miktar petrol”üretim potansiyellerine sahip olduğu belirlenmiştir. Havza -1 kuyusunda Mezardere formasyonunun“Petrol ve gaz üretimi yanında göç edebilen hidrokarbonlarda”üretmiş olduğu belirlenmiştir. Minnetler -1A kuyusunda Osmancık formasyonunun“çok iyi derecede gaz ve bir miktar petrol ile Orta iyi derecede petrol ve gaz”ürettiği belirlenmiştir. Danişmen formasyonu bu kuyuda“Orta derecede petrol ve gaz ile göç edebilen hidrokarbonlar”ürettiği belirlenmiştir Mezardere formasyonu“çok iyi derecede gaz'dan göç edebilen hidrokarbonlar”kadar değişen hidrokarbonlar ürettiği belirlenmiştir. Karakavak -1 kuyusunda Mezardere formasyonu“ Zayıf derecede gaz ve bir miktar petrol ile orta derecede petrol ve gaz ”ürettiği belirlenmiştir. Ceylan formasyonu bu kuyuda“çok zayıf- derecede gaz'dan geç edebilen hidrokarbonlara ”kadar değişen hidrokarbonlar ürettiği belirlenmiştir. 2002, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kaynak Kaya, Hidrokarbon,Petrol, Gaz, Olgunlaşma, Kerojen, Organik Petrografik, Piroliz. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STUDY OF HYDROCARBON POTENTIALS OF TERTIAR UNITS IN WELLS OPENED IN BABAESKİ ( THRACE) REGION Ayşm (KARS) SAVAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Deportment of Geological Engineering Supervisor : AssocJProf. Dr. Ali SARI The purpose of this study is to ascertain the organic petrographic studies on 326 TOC analyses, 185 pirolys analyses on samples and 49 samples, totally 326 samples, belonging to Habiller-2, Havza-1, Mnnetler-1A and Karakavak- 1 wells in Thrace Basin. With the studies realised on wells, the organic material type, resource rock maturation degree, resource rock types, hydrocarbon production potentials, kerogen type definitions and hydrocarbon production types of formations were determined. In Habiller-2 well, it was determined that the Mezardere Formation produced a large amount of hydrocarbon changing in a large range from weak gas production potential up to migrating hydrocarbons. It was seen that the Ceylan Formation was effective from very weak gas production up to medium scale gas production. It was found that the Soğucak Formation had a very weak gas production potential in this well. As to Hamitabat Formation, it was seen that it had very weak gas and a little petroleum production potential from very waek gas. In Havza-1 well, the Mezardere Formation produced the migrating hydrocarbons in addition to the petroleum and gas production. m T.C yükseköğretim kurul» DOKÜMANTASYON MERKEZİIn Minnetler -1A well, the Osmancık Formation produced gas at a very good level, some amount of petroleum with medium level petroleum and gas. Danişmen Formation produced medium level petroleum and gas with migrating hydrocarbons in this well. The Mezardere Formation produced hydrocarbons changing from a very good level of gas to migrating hydrocarbons. In karakavak- 1 well, the Mezardere Formation produced weak level gas and some amount of petroleum with medium level petroleum and gas. As to Ceylan Formation, it produced hydrocarbons changing from very weak level gas to migrating hydrocarbons. 2002, 92 pages Key Words : Hydrocarbon, Petroleum, Gas, Maturation, Kerogen, Organic Petrographic, pirolys. IV