Trogoderma granarium everts (Coleoptera:Dermestidae)'un bazı biyolojik özelliklerine gama radyasyonunun etkileri üzerinde araştırmalar
The Influences of gamma radiation on some biological characteristics of Trogoderma granarium everts (Coleoptera:Dermestidae)
- Tez No: 120132
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEVLÜT EMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Trogoderma granarium Everts (Coleoptera: Dermestidae)' un BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNE GAMMA RADYASYONUNUN ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ayhan BAKİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilin Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Mevlüt EMEKÇİ Bu çalışmada, 30-1400 Gy arasındaki gamma radyasyonu dozlarının T. granarium' un 1-4 günlük yumurtaları; 10-20 gün yaşlı larvaları ve 1-3 gün yaşlı pupaları üzerindeki öldürücü, kısırlaştırıcı ve diğer etkileri araştırılmıştır. Test böcekleri ışınlama öncesi ve sonrasında 34 ± 0.5 °C sıcaklık ve % 60 + 5 orantılı nem koşullarına ayarlı inkübatörde tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre 1, 2 ve 3 gün yaşlı yumurtalarda sırasıyla 30, 60 ve 200 Gy' lik dozların yumurta açılımını engellediği saptanmıştır. Sırasıyla, 30, 60 ve 90 Gy dozlarla ışınlanan 1, 2, 3, ve 4 günlük yumurtalardan çıkan larvalar ergin evreye ulaşmadan ölmüştür 10 ve 20 gün yaşlı larvaların ergin evreye ulaşamadan ölümlerine yol açan dozlar sırasıyla 90 ve 120 Gy olmuştur. 1, 2 ve 3 gün yaşlı pupalardan ergin çıkışını engelleyen dozlar ise sırasıyla 500, 700 ve 900 Gy olmuştur. Erginlerde kısırlaştırıcı doz olarak dişi pupalarda 50 Gy, erkek pupalarda ise 100 Gy ' lik uygulamalar yeterli olmuştur. Araştırma sonuçlarına göre 1:21 (normal erkek :kısır erkek) oranında kısır erkeğin populasyona ilavesiyle laboratuvar koşullarında canlı larva oluşumunun 0' a düştüğü belirlenmiştir. 2002,64 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Trogoderma granarium, gamma radyasyon, biyolojik evre, letal doz, kısırlaştırıcı doz, cinsel rekabet,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INFLUENCES OF GAMMA RADIATION ON SOME BIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF Tragoderma granarium Everts (Coleoptera:Dermestidae) Ayhan BAKİ Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of plant Protection Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mevlüt EMEKÇİ The pre-adult stages of the Khapra beetle, T. granarium composed of 1-4 days old aged eggs, 10 and 20 days old aged larvae and 1-3 days old aged pupae were exposed to gamma radiation at a range of 30-1400 Gy, and mortality and sterility inducing doses were determined. Test insects, before and after irradiation, were kept in an incubator adjusted to 34 ± 0.5 "C temperature and 60 ± 5% r.h. Results showed that I, 2, and 3 day-old eggs exposed to 30, 60 and 200 Gy, respectively could not hatch. Larvae hatched from the irradiated eggs of 1, 2, 3, and 4 days old at the doses of 30, 30, 60 and 90 Gy, respectively could not survive till adult emergence. 10 and 20 day-old larvae irradiated with 90 and 120 Gy, respectively could not survive till adult emergence. 1, 2, and 3 day-old pupae irradiated with 500, 700, and 900 Gy, respectively showed no adult emergence. Adults emerged from irradiated female and male pupae with 50 and 100 Gy, respectively were sterile. A ratio of 1:21 (normal male/sterile male) totally prevented live larvae production in the population at the laboratory conditions. 2002, 64 pages KEY WORDS: Tragoderma granarium, Khapra beetle, gamma radiation, life stages, lethal doses, sterility, sexual competitiveness