Ağır metallerin (Hg, Cd, Pb) kadife balığı (Tinca tinca L. , 1758)'nın kan parametreleri üzerine bazı etkileri
Effects of heavy metals (Hg, Cd, Pb) on the blood parameters of tench (Tinca tinca L. , 1758)
  1. Tez No: 120156
  2. Yazar: LAL SHAH SYED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Doktora Tezi AĞIR METALLERİN (Hg,Cd,Pb) KADİFE BALIĞI (Tinca unca L., 1758)'NIN KAN PARAMETRELERİ ÜZERİNE BAZI ETKİLERİ Syed Lal SHAH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ALTINDAĞ Bu çalışmada; kadife balığının (Tinca tinca L., 1758) kan parametreleri üzerine bazı ağır metallerin (Hg, Cd, Pb) letal ve subletal konsantrasyon- larının akut ve kronik uygulamalarının toksik etkileri incelenmiştir. İncele nen kan parametreleri; hematokrit (Hct), hemoglobin (Hb), lökokrit (Let), alyuvar ve akyuvar sayısı, ortalama korpuskular hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), ortalama korpuskular hemoglobin (MCH) ve ortalama korpuskular hacmi (MCV)'dir. Civa, kadmiyum ve kurşunun letal konsantrasyonları (sırasıyla; 1,0; 6,5; 300 ppm) 48 saatlik akut uygulamada balıkların çeşitli kan parametrelerinde önemli değişimlere neden olmuştur. Aynı şekilde, civa, kadmiyum ve kur şunun düşük ve yüksek subletal konsantrasyonları (96 saat-LC50 konsantra syonun % 10'u ve % 25!i) 24 saat, 96 saatlik akut ve 3 haftalık kronik uygula maları tüm kan parametreleri üzerinde değişik etkiler göstermiştir. Ayrıca kadife balığının solungaç, kas, karaciğer, testis ve ovaryum dokusun da ağır metallerin birikimi incelenmiştir ve dokulardaki birikim oram Hg; testis>ovaryum>karaciğer>kas>solungaç, Cd; testis>solungaç>kas>ovaryum >karaciğer ve Pb; karaciğer>solungaç>kas>ovaryum>testis şeklinde bulun muştur. Bu üç ağır metalin kadife balığının çeşitli dokularında genel biri kim eğiliminin büyükten küçüğe doğru Pb>Cd>Hg şeklinde olduğu, bununla birlikte kullanılan ağır metallerin 96 saat-LC^ değeri; Hg 1,0; Cd 6,5 ve Pb 300 ppm bulunmuş ve denemeler şuasında balıklardaki davranış anormal likleri de gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, balığın bu ağır metallere karşı verdiği pek çok tepki gözönüne alınarak açıklanmış ve tartışılmıştır. 2002, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kadife balığı, kan parametreleri, kurşun, kad miyum, civa, LC50 değeri, birikim, davranış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF HEAVY METALS (Hg, Cd, Pb) ON THE BLOOD PARAMETERS OF TENCH (Tinea tinea L., 1758) Syed Lai SHAH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ahmet ALTINDA? In this study, the toxic effects of lethal and sublethal concentrations of mercury (Hg), cadmium (Cd) and lead (Pb) on the blood parameters of tench (Tinea tinea L., 1758) were checked in acute and chronic conditions. The parameters studied were hematocrit (Hct), red blood cell count (Rbcc), hemoglobin (Hb), leucocrit (Let), white blood cell count (Wbcc), mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC), mean corpuscular hemog lobin (MCH) and mean corpuscular volume (MCV). The lethal concent rations of Hg (1.0 ppm) Cd (6.5 ppm) and Pb (300 ppm) in acute conditions of 48 hours caused significant changes in various blood parameters of fish. Similarly, the lower and higher sublethal concentrations (10 and 25 % of 96-hours LC50) of Hg, Cd and Pb in acute exposures of 24 and 96 hours and in chronic exposure of 3 weeks showed different pattern of changes in the all blood parameters determined. In addition, the accumulation of heavy metals in the gills, muscles, liver,, testes and ovaries of tench was analysed and found in the following order; Hg: testes>ovaries>liver>muscles>gills) Cd: testes>gills>muscles>ovaries> liver and Pb: liver>gills>muscles>ovaries>testes. The general accumulation order for heavy metals was found; Pb>Cd>Hg. Besides, the 96-hours LC50 values for Hg, Cd and Pb (1.0, 6.5 and 300 ppm respectively) were found and the behavioural abnormalities in experimental fish were observed. The results have been interpreted and discussed in the light of the various responses of fish to heavy metals. 2002, 83 pages Key Words : Tench, blood parameters, cadmium, lead, mercury, LC50 values, accumulation, behaviour. 11