Tekirdağ ili sahillerinde avlanan su ürünlerinin ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal contents of fisheries caught from coast of Tekirdag
- Tez No: 334503
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Marmara Denizi ve Tekirdağ sahillerinin sanayi atıkları, ev ve şehir suları ile derelerden kaynaklanan kirlilik yükü gün geçtikçe artmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etki yapabilecek kirlilik maddeleri bu kirliliğe maruz kalmış su ürünlerinin tüketimi sonucu insan vücuduna alınmaktadır. İnsan vücuduna alınan bu kirlilik maddeleri arasında çok ağır klinik tablolar oluşturacak ağır metallerin araştırılması tüketiciler ve işletmelerin bilgilendirilmesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.Gıda güvenliği önlemleri, tüketicinin istenmeyen risklere karşı korunmasını amaçlamaktadır. Bu riskler, daha ziyade mikrobiyolojik ve ağır metal bulaşmalarını, veteriner ve zirai mücadele ilaçları ile gıda katkı maddeleri kalıntılarını içermektedir.Çalışmanın ana materyalini Tekirdağ İlinde sıklıkla avlanılan ve Marmara Denizine özgü balık türlerinden Tekir (Mullus surmuletus), İstavrit (Trachurus mediterraneus), ve Mezgit (Merluccius merluccius) ile kabuklu su ürünlerinden Midye (Mytilus galloprovincialis) oluşturmuş olup iki farklı mevsimdeki farklılıkları da değerlendirmeye katılmak üzere kurşun (Pb), kadmiyum(Cd) ve civa (Hg) analizleri yapılmıştır.Çalışma sonucunda 4 farklı tür ile 2 farklı mevsimde oluşturulan 64 örnekte atomik absorpsiyon spektrofotometresi (AAS)'nde yapılan toplam 192 adet ağır metal analizi sonucuna göre kurşun (Pb) değerleri 0,011-0,413 mg/kg, kadmiyum(Cd) değerleri
Özet (Çeviri)
Industrial waste load in coast of the Marmara Sea and Tekirdağ and the pollution load from house, the city and streams are increasing day by day. Humans get contaminants that could adversely affect human health into body by consuming fishery products that are exposed by contaminants. It is thought to be important in terms of informing consumers and companies about studies on contaminants, especially heavy metals causing severe clinical picture.Food safety protections are aimed to protect consumers from adverse risks. These risks include mainly microbiological and heavy metal contaminants with veterinary medicines and pesticides.The main materials of study are fish species and crustacean caught often in Tekirdağ and special to Marmara Sea; striped red mullet (Mullus surmuletus), Horse mackerel (Trachurus mediterraneus), and Whiting (Merluccius merluccius) with crustacean Mussel(Mytilus galloprovincialis). They are analyzed to determine the amount of lead (Pb), cadmium (Cd), mercury (Hg) content with comparison between two different seasons.According to result of this study, 4 different species in the 2 different seasons totally 64 samples has been analyzed with atomic absorption spectroscopy (AAS) and according to totally 192 heavy metal analysis results that were lead (Pb) values between 0.011 and 0.413 mg / kg, cadmium (Cd) values between