Ilgaz Dağı Milli Parkı karayosunu (Musci) florası
The Moss flora (Musci) of Ilgaz Mountain National Park
  1. Tez No: 120167
  2. Yazar: GÖKHAN ABAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Doktora Tezi İLGAZ DAĞI MİLLİ PARKI KARA YOSUNU (MUSCI) FLORASI Gökhan ABAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Barbaros ÇETÎN Bu çalışmada konumu ve floristik zenginliği açısından önem taşıyan İlgaz Dağı Milli Parkı'nın karayosunu florası sunulmaktadır. 1997-2000 yıllan arasında toplanan 650 karayosunu örneklerinden 21 familyaya ait 56 cins ve bunlara ait tür ve tür altı seviyesinde 109 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 15 tanesi Henderson'un kareleme sistemine göre A2 karesi için yeni kayıttır. Buxbaumia aphylla Hedw. türü Türkiye'den ikinci kez rapor edilmektedir. Takson sayısı bakımından en büyük familyalar şöyle sıralanabilir: Brachytheciaceae (15), Pottiaceae (15), Mniaceae (9), Hypnaceae (9), Dicranaceae (8), Bryaceae (8), Grimmiaceae (7). Tür, alttür, ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise şunlardır: Brachythecium (8), Tortula (8), Bryum (6), Hypnum (5), Dicranum (4), Mnium (4), Plagiomnium (4), Orthotrichum (4). 2001, 148 sayfa Anahtar Kelimeler : Bryophyta, Karayosun, Flora, Milli Park, İlgaz Dağı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE MOSS FLORA (MUSCI) OF ILGAZ MOUNTAIN NATIONAL PARK Gökhan ABAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Barbaros ÇETÎN The moss flora of Ilgaz Mountain National Park which is an important area because of its location and floristic richness has been presented in this work. A total of 109 taxa belonging 21 femilies and 56 genera were found out of 650 moss specimens collected between the years 1997 and 2000. Among them, 15 taxa are new records for A2 grid- square which is adopted by Henderson. Buxbaumia aphylla Hedw. is reported as second record for the moss flora of Turkey. The largest families are as follows : Brachytheciaceae (15), Pottiaceae (15), Mniaceae (9), Hypnaceae (9), Dicranaceae (8), Bryaceae (8), Grimmiaceae (7). The largest genera on account of the number of species, subspecies, and varietes are as follows : Brachythecium (8), Tortula (8), Bryum (6), Hypnum (5), Dicranum (4), Mnium (4), Plagiomnium (4), Orthotrichum (4). 2001, 148 pages Key Words : Bryophyte, Moss, Flora, National Park, Ilgaz Mountain.