Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın koruma ve kullanım ilkeleri açısından turizm rekreasyon potansiyelinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination of tourism-recreation potential of Ilgaz Mountain National Park in respect to principles of conservation and development
  1. Tez No: 131404
  2. Yazar: FÜSUN ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Doktora Tezi İLGAZ DAĞI MİLLİ PARKTNIN KORUMA VE KULLANIM İLKELERİ AÇISINDAN TURİZM-REKREASYON POTANSİYELİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Füsun Erduran Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Bölümü Danışman : Prof. Dr. Havran Çelem Bu araştırma, İlgaz Dağı Milli Parkı'nın koruma ve kullanım ilkeleri doğrultusunda turizm-rekreasyon potarısiyelinin ölçüt karneleri yöntemi ile belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. İlgaz Dağı Milli Parkı ve yakın çevresi doğal ve kültürel kaynak değerlerinin zenginliği açısından uluslar arası öneme sahiptir. Bu nedenle sürdürülebilir yaklaşımla kullanılması zorunlu koruma bölgesidir. Fakat alanın daha çok kullanıma yönelik gelişmesi, doğal yapısına zarar vermektedir. Bu amaçla, koruma ve kullanım ile ilgili ilkeler belirlenerek doğa koruma, Milli Park, turizm, rekreasyon kavramları açıklanmıştır. Alanının sahip olduğu kaynak değerleri ölçüt karneleri yöntemi ile değerlendirilerek her bir ölçüt için kullanım ve koruma ilkeleri belirlenmiş ve alanın toplam kullanılabilir turistik potansiyeli hesaplanmıştır. Bu veriler doğrultusunda alanın gelişimi öngörülmektedir. Kullanılabilir turizm potansiyelinin yüzde olarak ifade edilmiştir ve benzer alanlarla karşılaştırılma olanağı sağlanmıştır. Alanın rekreasyon potansiyelinin belirlenmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen ve farklı meslek grupları ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarından yararlanılmıştır. 2003, 165 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Milli Park, İlgaz Dağı, doğa koruma, turizm, rekreasyon kullanılabilir turizm potansiyeli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF TOURISM- RECREATION POTENTIAL OF ILG AZ MOUNTAIN NATIONAL PARK IN RESPECT TO PRINCIPLES OF CONSERVATION AND DEVELOPMENT Füsun Erduran Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof Dr. Havran Çelem This research has been conducted to have a scientific determination of tourism- recreation potantial of Ilgaz Mountain National Park in respect to principles of conservation and development by means of scale reports. Ilgaz Mountain National Park and the nearest surroundings which have a lot of natural and cultural pecualiarites have gained an important role because of its international importance. Hence, this study area has to be protected continuesly. However, the research area which was developed to the concervation has damaged the natural life. For this purpose, the principles concerning conservation and development have been determined and the concepts related to preservation of nature, National Park, tourism and recreation have been defined. The natural and cultural pecualiarities of the study area was evaluated through the scale report the total tourism potantial development of the region has been determined. By means of the data, the development of study area has been advised. The touristic potantial of the study area has been evaluated as percentage and it has been provided to compare with smilar area. In the deterniining of the recreational potantial of study area the results of the questionnaire, which was applied to the different occupational groups, developed by the researcher have been used. 2003, 165 page Key Words : National Park, Ilgaz Mountain, nature concervation, tourism, recreation, Tourism, potantiality of development.