Tarım ürünleri lojistiği kapsamında sebze - meyve soğuk hava depolarının kuruluş yeri seçimi: Aydın ili uygulaması
Location selection for fruit and vegetable cold storages within the scope of agricultural logistics: An application on Aydın
  1. Tez No: 496170
  2. Yazar: BATUHAN ÇULLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERİM PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Lojistik ve tedarik zinciri kavramları 1980'li yıllardan sonra ciddi şekilde akademik mercek altına alınmaya başlanmıştır. Halen yeni sayılabilecek bu kavramların modern insanın hayatını kolaylaştırmada ve devam ettirebilmesini sağlamada yadsınamaz bir payı vardır. Bu çalışmanın literatür taraması bölümünde yaşamın arka planında sürekli olarak işlem yapmaya devam eden tedarik zinciri ve lojistiğin akademik kapsam sınırları çizilmeye çalışılarak depolama kavramının bu başlıklar altındaki yeri, anlamı ve fonksiyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonrasında ise tarım alanında lojistiğin yeri“Tarımsal Lojistik”kavramı altında belirlenmeye çalışılarak sebze – meyve ürünlerinin soğuk hava depolarında korunumu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Tarımsal lojistiğin bir fonksiyonu olarak ele alınan soğuk hava depolaması ve lojistiğin bir diğer fonksiyonu olan kuruluş yeri seçimi problemleri birleştirilerek Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi ile sebze meyve üretiminin yoğun olduğu Aydın İlinde, bu amaca uygun soğuk hava depoları için yer seçim çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ek sonucu olarak bir sebze – meyve soğuk hava deposu yeri seçiminde kullanılması gereken kriterler ve bu kriterlerin önem dereceleri bulunarak literatüre katkı yapabilmek amaçlanmıştır. Temel olarak çalışma, tedarik zinciri içerisinde lojistiği, lojistiğin içerisinde tarımsal lojistiği, tarımsal lojistiğin altında da soğuk hava depolamasını konumlandırmış ve son raddede özel bir soğuk hava deposunu konuşlandırarak akademik arka planı gerçek hayatta uygulamaya geçirmeye çalışmıştır. Çalışmanın sonucunda Aydın Şehri'nin Efeler İlçesi Nazilli ve Sultanhisar İlçeleriyle karşılaştırılarak, sebze ve meyve soğuk hava deposu kurulumu için ideal lokasyon olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of logistics and supply chain has begun to be seriously under academic scrutiny after the 1980s. These concepts, which can be considered as still new, have an undeniable role in facilitating and sustaining the life of modern people. In the literature review section of this study, it is aimed to determine the place, meaning and functions of the concept of storage under these headings by attempting to draw the academic scope boundaries of the supply chain and logistics that continue to operate in the background of life. Later, in the field of agriculture, the place of logistics is tried to be determined under the concept of“Agricultural Logistics”and general information about the protection of vegetable - fruit products in cold storage is given. In the city of Aydın, where the fruit and vegetable production is concentrated by the Analytical Hierarchy Process method by combining the problems of cold storage and logistics, which is considered as a function of agricultural logistics and another function of logistics, place selection study has been done for this reasonably suitable cold storage. As an additional result of the study, it is aimed to be able to contribute to the literature by determining the criteria to be used in choosing a vegetable - fruit cold storage place and the importance of these criteria. Basically, the study has positioned the logistics within the supply chain, the agricultural logistics within the logistics, the cold storage under the agricultural logistics, and the deployment of a special cold storage at the end of the day to try to apply the academic background in real life. As a result of this study, Efeler District of Aydın City is compared with Nazilli and Sultanhisar Districts and it is found to be the ideal location for the establishment of vegetable and fruit cold storage.