Değişik yaprak gübrelemesi uygulamalarının şeker pancarı (Beta vulgaris L. ) verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different foliar sprays application on yield and quality of sugar beet (Beta vulgaris L. )
- Tez No: 120173
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Doktora Tezi DEĞİŞİK YAPRAK GÜBRESİ UYGULAMALARININ ŞEKER PANCARI (Beta vulgaris L) VERÎM VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Eda GÜNE Y OKURCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celal ER 1999 ve 2000 yılında, Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş" Şeker Enstitüsü, Hasankale Deneme İstasyonunda yürütülen bu araştırına, genetik monogerm KWS-TR şeker pancarı çeşitinin verim ve kalitesi üzerine, standart gübrelemeye ilave olarak verilen, Nutrifol, Humax, Omex, Greenplant, Haseon, Promax, Trisert-CB, KTS, NZn yaprak gübrelerinin ayn ayrı veya kombinasyonlar halinde uygulanmasının etkisini belirlemek amacıyla, tesadüf blokları deneme deseninde, dört tekrarlamak olarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Gübre uygulamalarının yaprak verimi, kök- gövde verimi, şeker oram, arıtılmış şeker oranı, arıtılmış şeker verimi, yaprak/kök oram ve kök-gövde ağırlığına etkisi önemli bulunurken, K, Na, N ve kuru madde miktarına etkisi önemli bulunmamıştır. Yaprak gübreleri ile şeker pancarı yaprak verimi % 9.3-29.4; kök-gövde verimi % 4.4- 10.8; şeker oram % 0.1-2.2; ham şeker verimi % 4.1-13.2; arıtılmış şeker oram % 0.3- 1.2; arıtılmış şeker verimi % 3.5-11.4 oranında artmıştır. En fazla kök-gövde verimi, şeker oram, ham şeker verimi,, arıtılmış şeker verimi sırasıyla 6052 kg/da; % 21.37; 124S kg/da; 1 156 kg/da; ile KTS uygulamasından elde edilmiştir. En düşük kök-gövde verimi mineral gübre uygulamasında, en düşük şeker oranı Trisert-CB uygulamasında olmuştur. 2002, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker Pancarı {Beta vulgaris L.)'nda yaprak gübresi, yaprak verimi, kök verimi, şeker oranı, K oranı, Na oram, arıtılmış şeker oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis EFFECTS OF DIFFERENT FOLİAR SPRAYS APPLICATION ON YIELD AND QUALITY OF SUGAR BEET {Beta vulgaris I.) Eda GÜNE Y OKURCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Celal ER This research was carried out to find out effects of different foliar fertilizers in add to mineral fertilization as seperate or in different fertilizer combinations, on yield and yield components of sugar beet cv. KWS-TR variety as a field trial at the Turkish Sugar Factories, Sugar Institute, Hasankale Experimental Station, Erzurum, in the years 1999- 2000. Treatments consisted of; Nutrifol, Humax, Omex, Greenplant, Hascon, Promax, Trisert-CB, KTS, NZn. The field trials was laid out In randomized block design with four replication. According to the results; Application of different fertilizers have significant effect on leaf yield, root yield, sugar content, sugar yield, white sugar content, white sugar yield, leaf/root ratio and root weight but have no any significant effect on K, Na, N and dry matter content. İt was determined that increases of sugar beet leaf yield % 9.3-29.4; root yield % 4.4- 10.8; sugar content % 0.1-23; sugar yield % 4.1-133; white sugar content % 0.3-1.2; white sugar yield % 3.5-11.4 over the check. The highest root yield, sugar content, sugar yield and white sugar yield was obtained as 6052 kg/da; % 21.37; 1248 kg/da and 1156 kg/da respectively. The lowest root yield was obtaiened with application of mineral fertilizer. Trisert-CB obtained the lowest sugar content 2002, 92 pages KEY WORDS: Foliar fertilizer on the sugar beet (Beta vulgaris £.), leaf yield, root yield, sugar content, K content, Na content, white sugar content.