Pnömatik gübre dağıtıcısı tasarımı
Design of pneumatic fertilizer spreader
- Tez No: 120174
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Doktora Tezi PNÖMATİK GÜBRE DAĞITICISI TASARIMI Kâmil SAÇILIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Rahmi KESKİN Bu çalışmada, pnömatik gübre dağıtıcısının çalışma koşullarını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, bilgisayar destekli tasarım sisteminde tasarım parametreleri bulunan dağıtıcı başlığın imalatı yapılarak, hazırlanan deney düzeneğinde pnömatik gübre dağıtıcısının karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Denemeler, laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmiştir. Yapılan denemelerde gübre çeşidi, dağıtıcı başlık tipi, gübre besleme devri ve vantilatör devri faktörlerinin pnömatik sistemdeki karakteristik değerler ile gübre dağılım karakteristiklerine olan etkileri incelenmiştir. Pnömatik sistemdeki karakteristik değerler olarak; toplam basınç, hava hızı, hava verdisi ve özgül enerji gereksinimi ele alınmıştır. Gübre dağılım karakteristiklerinin incelenmesinde ise enine ve uzunluğuna dağılım düzgünlüğü kriterlerinden yararlanılmıştır. İncelenen dört faktörün her seviyesinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri belirlenerek çalışma koşullarını en olumlu etkileyen kombinasyonlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DESIGN of PNEUMATIC FERTILIZER SPREADER Kâmil SAÇILIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof.Dr. Rahmi KESKİN In this study, the factors affecting the operation conditions of the pneumatic fertilizer spreader were especially emphasized. For this purpose, design factors were determined on spreader head in order to criticize its characteristics by manufacturing four different head types in laboratory conditions. In these experiments, the influence of fertilizer type, spreader head type, fertilizer delivery speed and fan speed on characteristic properties of pneumatic system and distribution characteristic of pneumatic fertilezer spreader were studied. It was taken factors of total pressure, air velocitiy, air flow rate and specific energy requirement as characteristic properties of pneumatic system. In the determination of the distribution characteristic of pneumatic fertilizer spreader, the criteria of the evenness of transverse and longitudinal distribution were also used. By specifying the effects of each level of four factors both separately and together the combinations which was affected the operation conditions most favourably was found out.