AW UMA örten çiftinin ışık eğrilerinin elde edilmesi ve fotoelektrik ışık ölçümü
Obtaining the light curves and photoelectric photometry of the eclipsing binary AW UMA
  1. Tez No: 120192
  2. Yazar: NACİ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET AW UMa ÖRTEN ÇİFTİNİN IŞIK EĞRİLERİNİN ELDE EDİLMESİ VE FOTOELEKTRİK IŞIKÖLÇÜMÜ ERKAN, Naci Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cengiz SEZER Eylül 2002, 61 sayfa Bu çalışmada AW Uma örten çiftinin B ve V renklerindeki fotoelektrik ışık eğrileri, 2001 ve 2002 yılında Ege Üniversitesi Gözlemevi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi' nde elde edilmiştir. Toplam yedi minimum zamanı elde edilmiş ve dönem çözümlemesi için eski verilerle birleştirilmiştir. Dizgenin (O-C) değişimi, parabolik ve sinüs değişimi yaklaşımıyla çözümlendi. Elde edilen ışık eğrileri de Wilson&Devinney yöntemiyle çözülmüş ve dizgenin fiziksel ve geometrik öğeleri bulunmuştur. Bulunan sonuçlar önceki çalışmamarda elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Anahtar Sözcükler ; örten çiftler, değen çiftler, dönem değişimi, ışık eğrisi çözümlemesi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT OBTAINING THE LIGHT CURVES AND PHOTOELECTRIC PHOTOMETRY OF THE ECLIPSING BINARY AW UMa ERKAN, Naci MSc in, Astronomy and Space Science Department Supervisor : Prof. Dr. Cengiz SEZER September 2002, 61 pages In this thesis the photoelectric light curves of the eclipsing binary AW UMa were obtained in B and V bands. The observations were made at Ege University Observatory and TÜBİTAK National Observatory in the years of 2001 and 2002. Seven times of minima were obtained and combined with older data for the period analysis. The (O-C) data were analysed under the assumption of parabolic and sine like changes. Light curves were analysed with Wilson&Devinney code and the physical and geometric parameters of the system were calculated. Obtained values of the parameter were.compared with the results of previous studies. Key Words; eclipsing binaries, contact binaries, period change, light curve analysis.