Sanayide kullanılan mısır ile kuru öğütme ve ürünlerinin bazı özellikleri
Characteristics of corn, dry-milling and dry-milled products in industry
- Tez No: 120261
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNSAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET SANAYtoE KULLANILAN MISIR İLEKÜRU ÖĞÜTME VE ÜRÜNLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ ALTDSIEL, Burak Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendislik Bölümü Tez- Yöneticisi: Prof Dr.Ünsal ÇAKMAKLI Ocak 2002, 91 sayfa Mısır tanesi yaş ve kuru öğütme yoluyla işlenebilir. Eğer kahvaltılık tahıl ürünleri, mısır gevrek, tahıl temelli çerez tip vb. gıdalar üretimi amaçlanıyorsa mısıra kuru öğütme işlemi uygulanır. Kuru öğütmenin amacı gıda sanayinde kullanılacak kabuk ve ruşeym kısmından arınmış, az yağ içeriğine sahip yüksek verimde irmik elde etmektir. Kuru öğütme ile irmik, un, ruşeym ve kabuk ürünleri elde edilmektedir. Ürün kalitesi, mısır çeşidi özellikleri ve uygulanan öğütme, işlemi teknolojisiyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, üç farklı kuru öğütme işletmesinden temin edilen mısır ve kuru öğütme ürünlerinin bazı fiziksel ve kimyasal nitelilderinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Fiziksel analizler sonuçlarından hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, 100 tane ağırlığı ve reel yoğunluk değerlerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Elek analizleri sonuçlarına göre ise üç ayrı işletmeden elde edilen irmik ve un örneklerinin literatürlerde tanımı yapılan veVI kahvaltılık tahıl ürünleri ile tahıl temelli çerez tip gıda üretimine uygun olmadığı belirlenmiştir. Kimyasal analiz sonuçlan değerlendirildiğinde kuru öğütmeyle elde edilen örneklerin kimyasal özelliklerinin her öğütme aşaması için farklılık gösterdiği ve düzgün bir dağılım göstermediği belirlenmiştir. Mısır ve kuru öğütme ürünlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin mısır çeşidine bağlı olarak değişeceği belirtilebilir. Ancak, sonuç olarak tavlama ile ruşeym ve kabuk ayırma işlemlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi ve standartlara uygun değerde elek kullanılmasıyla bu farklılıkların en aza indirilerek homojen ürün eldesinin mümkün olabileceği belirtilmiştir. Anahtar Sözcükler : Mısır, kuru öğütme işlemi, kuru öğütme ürünleri.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT CHARACTERISTICS OF CORN, DRY-MILLING AND DRY-MELLED PRODUCTS IN INDUSTRY ALTINEL, Burak M. Sc. In Food Engineering Supervisor: Prol Dr. Unsal ÇAKMAKLI January 2002, 91 pages Corn kernel can be processed with both wet and dry milling methods. If the aim is to produce food such as ready-to-eat breakfast cereal based products, corn flakes, snack foods etc., dry-milling process is applied on the corn. The purpose of dry-milling is to obtain grit that is purified from its bran and germ, to be used in food industry, with low- lipid content and high yield. Grit, flour, germ and bran are the products that are produced in dry-milling process. The quality of the product is directly related with the quality of the corn type and the applied milling process technology. The object of this research is to determine some physical and chemical characteristics of the maize and dry-milled products obtained from three different dry-milling firms. Test weight, thousand kernel weight, hundred kernel weight and true density values are determined quite high in the result of physical analyses.vm By the help of sieve analyses, it is concluded that the grit and flour samples obtained from the three different firms are not suitable for the production of ready-to-eat breakfast cereal based products and snack foods that are stated in the literatures. The chemical analyses results show that the chemical properties of the dry-milled samples for each step of the dry milling are different from each other. The chemical analyses values of the samples did not show a proper distribution through the milling steps. Even if the physical and chemical properties of corn and dry-milled products can be different according to the types of the corn kernel, it's possible to produce unique and desirable products from the dry-milling by using proper sieving equipments and by applying effective tempering and degerming process to the corn kernel. Key words : Corn, dry-milling process, dry-milled products.