Modifiye nişasta kullanılarak poliester liflerinin yüzeysel özelliklerinin değiştirilmesi
Being changed of the polyester superficial properties with using modified starch
- Tez No: 120265
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SEVENTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
v ÖZET MODİFÎYE NİŞASTA KULLANILARAK POLİESTER LİFLERİNİN YÜZEYSEL ÖZELLİKLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ YILDIRIM, Hasan Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi:Prof. Dr. Necdet SEVENTEKİN Şubat 2002, 53 sayfa Poliester kumaş hidrofobik bir materyaldir.Hidrofobik doğası boyama, bitim, yıkama vb. gibi belli uygulamalar için dezavantaj olabilir.Bu yüzden kimyasal veya fiziksel bir modifikasyonla poliesterin hidrofilik hale getirilmesi belirli performans özellikleri açısından istenir.Poliesteri hidrofilik hale getirecek yüzey modifikasyonu, polimerleri poliester yüzeyine adsorbe edilerek başarılabilir. Nişasta pek çok tekstil uygulamalarında yaygın olarak kullanılan hidrofilik bir polimerdir.Ancak poliester kumaş üzerine adsorbe olabilmesi ve kumaşın özelliklerini fiziksel olarak modifiye edebilmesi için, nişastanın kimyasal olarak modifiye edilmesine gerek vardır.Bu çalışmada, katyonik nişastanın poliester yüzeyine adsorbe olabildiği görülmüştür. Bunun nedeni modifiye edilmiş nişasta üzerindeki katyonik gruplar ile anyonik yapıdaki poliester arasında oluşan elektrostatik etkileşimlerdir. Bu çalışmada,katyonik olarak modifiye edilmiş nişastanın adsorpsiyonu ile birlikte poliesterin boyanma özellikleri ve hidrofilitesinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Anahtar sozcükler:poliester, katyonik modifiye nişasta, adsorpsiyon
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT BEING CHANGED OF THE POLYESTER SUPERFICIAL PROPERTIES WITH USING MODIFIED STARCH YILDIRIM,Hasan Msc in Textile Eng. SupervisonProf. Dr. Necdet SEVENTEKİN February 2002, 53 pages Polyester fabric is a hydrophobic polymer.Its hydrophobic nature can be a disadvantage for certain applicationslike dyeing, finishing, detergency, etc.Physical or chemical modification of the polyester to make it more hydrophilic is therefore desirable for certain performance characteristics.Surface modification of polyester to make it hydrophilic can be achieved by adsorbing polymers on the polyester surface Starch is commonly available hydrophilic polymer used in many textile applications that can be used to modify polyester However, it needs to be chemically modified so that it can adsorb on the polyester fabric and physically modify the fabric characteristics. Cationic starch was shown to readily adsorb on polyester and this was attributed to electrostatic interactions In this thesis, how to change the dyeing and hydrophilic properties of the polyester when it adsorbs cationic modified starch has been studied. Keywords :poly ester, cationic modified starch,adsorption