Ege denizindeki jüvenil sefalopodlar
Juvenile cephalopods in the Aegean sea
- Tez No: 120362
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
V ÖZET EGE DENİZİ'NDEKİ JÜVENİL CEPHALOPODLAR KURAL, Ebru Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Tez Yöneticisi. Prof. Dr Tuncer KAT AĞAN Eylül 2002, 65 Sayfa Bu çalışmada, planktonda bulunan ilk gelişim devresindeki çeşitli kolloid cephalopodlardan; kalamarlar, neritik (Myopsida) ve oseanik (Oegopsida); bazı mürekkep balıkları (Sepiida. Spirula ve Sepiolidae familyası üyeleri) bazı bentik ahtapotlar Octopus, Scaeurgus, Euaxoctopus, Eledone ve pelajik ahtapotlar hakkında tanımlamalar verilmektedir. Yeni doğmuş cephalopodlar eğer küçük erişkinlerine benziyorlarsa jüvenil olarak adlandırılırlar yada malakolojistlerce paralarva, ihtiyolojistlerce ise larva diye tanımlanırlar. Paralarva ve larva eşdeğerdir. Malakolojistler cephalopodları tam metamorfoz geçirmiş mollusklardan kolayca ayırt edebilmek için larvayı kullanırlar. Planktonik cephalopodlar abissal derinliklerde dağılım gösterirler, epipelajik, mezopelajik ve batipelajikte bulunurlar. Kolloid cephalopodlarda ekstremiteler (kollar, tentaküller) ve vücudu çevreleyen manto, baştan ayrılır. Bir çift yüzgeç vücudun sonunda yer alır. Ege Denizi'nde 43 adet türe rastlanmıştır. Akdeniz'de ise Vampyromorpha hariç diğer ordolara ait familyalardan örnekler planktonda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT JUVENILE CEPHALOPODS IN THE AEGEAN SEA KURAL, Ebru MSc in Oceanology Supervisor : Prof. Dr. Tuncer KATAGAN September 2002, 65 pages In this study, early developmental stages of various coleoid cephalopods which are may be found in the plankton were morphologically characterized. These include: squids (Teuthida), both neritic (Myopsida) and oceanic (Oegopsida); some cuttlefish (Sepiida: Spirula and some members of the family Sepiolidae); some bentic octopods of the genera Octopus, Scaeurgus,, Eledone and pelagic octopods. Newborn cephalopods are termed either 'juveniles', if they resemble small adults, or 'paralarvae' (in malacologists' jargon ) or 'larvae' ( in ichtiyologists 'jargon), if they are different from adults and have some larval features. The terms 'paralarva' and 'larva' are equivalent, malacologists using 'paralarva' simply to distinguish cephalopods from those molluscs that undergo full metemorphosis. Identification of larva and early juveniles are difficult, or even impossible in the case of very early larva, because species-specific, characteristics usually develop only in the postlarval stage