Gülbahçe körfezi'nde çizgili hani balığının (Serranus scriba L. , 1758) biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Studies on the biological features of the painted comber (S. scriba L. , ) in Gülbahçe bay
  1. Tez No: 120363
  2. Yazar: AKGÜN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELAHAT TOĞULGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
V ÖZET GÜLBAHÇE KÖRFEZ'İNDEKİ ÇİZGİLÎ HANİ BALIĞININ (Serranus scriba L., 1758) BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR UZUN,Akgün Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler ABD. Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Melahat TOĞULGA Eylül 2002, 39 sayfa Bu çalışma, Gülbahçe Körfezi'nde ekonomik değere sahip 315 adet çizgili hani (S. scriba L., 1758) balıklarının biyolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanarak, 1999-2000 yılında Temmuz-Haziran ayları arasında yürütülmüştür. Çizgili hani bireylerinin I-VEI yaş grubun temsil ettikleri saptanmıştır. Bireylerde min-maks. Boy uzunluğu 8.10- 23.20cm, ortalama boy uzunluğu 8.5±21.18cm, min.-maks. ağırlık 10.9-197.74 g, ortalama ağırlık 11.97±146.98g. olarak bulunmuştur.Boy ağırlık ilişkisi W=0.0127L30537, kondisyon faktörü K=1.549±1.450 olarak bulunmuştur. Von Bertalanffy büyüme eşitliğine göre Loo=31.18cm, k=0.117, Woo=463.08g ve to=- 1.690 olarak saptanmıştır. Karnivor bir tür olan çizgili »hani balıklarının besininin çoğunluğunu Crustacea' nın oluşturduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT STUDIES ON THE BIOLOGICAL FEATURES OF THE PAINTED COMBER (Serranus scriba L., 1758) IN GÜLBAHÇE BAY. UZUN,Akgün MSc in Faculty of Fisheries, Dept. of Hydrobiology. SupervisonProf. Dr. Melahat TO?ULGA SEPTEMBER-2002, 39 pages The present work consists of the biological features of 315 painted comber (S. scriba L.,1758,) caught monthl, carried out between the period of July- 1999/ June-2000 from the commercial fishers in the Gülbahçe Bay. It was the determined that the painted comber resembled the age groups of I and VIII. Fishes ranged from 8.10 to 23.20 cm in total length, average 8.5±21.18 cm., and 10.9-197.74 g, average 11.97±146.58g., in weight. The lenght-weight relationship, and condition factor of fishes were estimated as W=0.0127 L 30^7, K=1.549±1.450 respectively. According to the Von Bertalanffy growth parameters for all inviduals were: Loo=31.18cm, k=0.117, Woo=463.08g.,and to=-1.690. It is determined that the diet of a carnivor fish S. scriba was shown that most of their food consisted of Crustaceas.