Çeşitli fizyolojik şartların ve bazı biyositlerin, aspergillus parasiticus NRRL 2999'un aflatoksin üretimine etkisi
- Tez No: 28206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET A.parasttJcu$ NRRl 2999 kullanıldığı bu çalışmada, cesitü fizyolojik parametreler ve YES kültür ortamına ve spor süspansiyonuna farklı konsantrasyonlarda ilave edilen organofosforlu bir insektisit olan Dichlorvos (DDVP)'un ve herbisitlerden nitroanilin grubunda yer alan trifluralin (treflan)'in aflatoksin üretimine etkisi araştırılmıştır. Bu fungusun aflatoksin üretiminde optimum koşulların, çalkalamak ve karanlık ortam, 30°C sıcaklık, pH: 6.5, 106 spor/ 100 mi ve inkûbasyonun 7. günü olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın 2. aşamasında Dichlorvos (DDVP) ve trifluralin YES besi ortamına % 10 ve 20 ppm olacak şekilde ilave edilmiş 5 ppm trifluralin'in aflatoksin üretimini arttırdığı, buna karşılık bu biyositlerin diğer konsantrasyonlarında aflatoksin üretiminde çeşitli oranlarda azalma olduğu gözlenmiştir. Bu 2 biyosit yine 5, 10 ve 20 ppm olacak şekilde spor sospansiyonuna ilave edilmiş ve 30 güne kadar bekletilmiştir. Sonuçta aflatoksin üretiminde önemli bir azalma gözlenmemiştir. Biyositlerin kültür ortamında ve spor süspansiyonlarında aflatoksin üretimine etkisi karşılaştırıldığında üreme ortamında aflatoksin üretimini önemli derecede inhibe ederlerken spor süspansiyonunda önemli bir etkide bulunmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research A.psrsstticus NRRL 2999 was used to study the effects of organophosphorous insecticide dichloreos (DDVP) and nitroanilin herbicide trifluralin (treflan) and different cultural parameters on anatoxin biosynthesis. The biocides were added in to the YES media and the fungal spore suspensions in different concentrations. As cultural parameters incubation temperature, medium pH, inoculated spore amount, incubation time dark or light incubation, and effect of aeration were tested. It was detected that aeration, incubation at dark, initial pH of 6.5 and incubation at 30 K for 7 days were ideal conditions for toxin production. Also when 10* spore/ 100 ml were inoculated to YES medium, better fungal growth and more toxin production were detected. In the second step of the research the biocides were added to YES media at 5, 10 and 20 ppm concantrations. Only 5 ppm trifluralin stimulated af latoxin production while the other concentration of the two biocides reduced toxin contents in media. On the other hand, when spore süspansiyona were treated up to 30 days, with 5, 10 and 20 ppm concentration of two biocides no important effecet an aflatoksin production was deteced.