Ege bölgesinin seçilmiş bazı illerinde (Aydın, İzmir, Manisa) tarım kesiminde vergi potansiyelinin belirlenmesi ve bu potansiyelin değerlendirilme olanakları üzerine bir araştırma
A Research on determining of tax potential in some selected provinces of Aegean region (Aydın, İzmir, Manisa) and evaluation of this potential possibilities in the agricultural sector
  1. Tez No: 120420
  2. Yazar: DJAVİD SHAKER NAGAD
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. METİN ARTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ABSTRAKT EGE BÖLGESİNİN SEÇİLMİŞ BAZI İLLERİNDE (AYDIN, İZMİR, MANİSA) TARIM KESİMİNDE VERGİ POTANSİYELİNİN BELİRLENMESİ VE BU POTANSİYELİN DEĞERLENDİRİLME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA SHAKERNAGAD, Djavid Doktora Tezi, Tarım Ekonomisi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. M. Metin ARTUKOĞLU 01/08/2002, 108 sayfa Bu araştırmada, Ege bölgesi illerinden Aydın, İzmir ve Manisa'da yapılan anket çalışmasından elde edilen, orijinal veriler ışığında tarım işletmelerinin hem ekonomik yönden, hem de vergi potansiyeli yönünden incelenmesi hedeflenmiştir. öngörülen amaçlar doğrultusunda ve elde edilen veriler ışığında işletmelerin ekonomik yönden ve vergi potansiyelinin oluşumu yönünden incelemesi yapılarak sonuçlar ortaya konmuştur. Elde edilen bulguların irdelenmesi sonucunda, Ege bölgesi ve Türkiye genelinde, bir takım kriterlerin kullanılması ile ortaya konan tahmini vergi rakamları ile gerçekleşen tahakkuk arasında bulunan fark, önemli düzeyde bulunmuş, taran sektöründe vergi yönünden uygulama ve denetimin önemli ölçüde artırılması gerekliliği bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A RESEARCH ON DETERMINING OF TAX POTENTIAL IN SOME SELECTED PROVINCES OF AEGEAN REGION ( AYDIN, IZMm, MANİSA ) AND EVALUATION OF THIS POTENTIAL POSSIBILITIES IN THE AGRICULTURAL SECTOR SHAKERNAGAD, David Doctoral Thesis, Department Of Agricultural Economics Supervisor Thesis:Assistant Prof. Dr. M. Metin ARTUKO?LU 01/08/2002, 108 Page The main goal of this research is to investigate the farms both in economic and tax potantial concepts, by the help of the survey results held in Aydin, Izmir and Manisa which represent the Aegean Region at test. According to these goals, the farms are examined in economic ways and formation of tax potantials and the results are set. As a result of examins the research data, the difference between estimated tax value and realized tax calculated by some criteria found important in Aegean Region and Turkey, also it is stated once more that applications and inspections in agricultural sector should be increased.