Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Uygulama Çiftliği'nde Tarla Bitkileri Şubesi üretim planlaması
A Production planning of Field Crops Branch in the Application Farm of Faculty of Aggriculture at Adnan Menderes University (ADU)
  1. Tez No: 120452
  2. Yazar: MURAT CANKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
83 ÖZET Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama Çiftliği Tarla Bitkileri Şubesinin Üretim Planlaması adı altında yapılan çalışmada, uygulama çiftliğinin 2000- 2001 yılı tarımsal üretim döneminde üretimi yapılan ürünlerden pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği, karpuz ve sanayi biberi, seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Seçilen bu ürünlerin üretim periyodu boyunca üretim takibi yapılarak, hangi işlemler yapıldığı saptanmıştır. Elde edilen bu veriler kullanılarak tarımsal işletmelerin planlanmasında yaygın olarak kullanılan doğrusal programlama yöntemi ile planlama yapılmıştır. Amacın kârın maksimizasyonu olduğu planlamada seçilen ürünler karar değişkem olurken, kısıtlayıcılar ise toprak, işgücü, çekigücü ve sermaye olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda hem AUÇ'nin üretim planlaması yapılmış, hem de planlamada kullanılacak olan, üretim için gerekli fiziki ve mali girdi değerler, değişken masraflar, brüt üretim değerleri ve brüt kârlar saptanmıştır. 1556 daa büyüklüğündeki ADÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Şubesinin Üretim Planına göre, brüt kârın maksimum olabilmesi için 1556 daa' in 1426,9 daa'ı kullanılmakta ve bu alanın 573,1 daa'ı pamuk, 553,8 daa'ı mısır, 280 daa'ı buğday+mısır(ikinci ürün) ve 20 daa'ı da buğday+karpuz üretimine ayrılmalıdır. Doğrusal programlama sonuçlarına göre 1556 daa olan toprak kısıtlayıcısının 129,1 daa'ı, sermaye kısıtlayıcısının 6.459.760.000 TL'sı, işgücünün I., IV. ve V. dönemlerinden sırasıyla 13239,02 saat/eig, 4.457,52 saat/eig ve 21.766 saat/eig artarken, II. ve m. dönem işgücü kısıtları tamamen kullanılmıştır. Çekigücü kısıdından ise 17359,63 saat kullanılmadan kalmıştır. Bu değerlerle gerçekleştirilecek olan üretim sonunda 255.348.600.000 TL brüt kâr elde edilmiş olacak ve bir önceki yıla oranla, kaynak arttırımına gidilmeden %58,5 artış olacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY In this study, conducted at Adnan Menderes University of Agriculture, in the branch of Field Plants selected products such as cotton, wheat, corn, sunflower, watermelon, and industry pepper which are produced in the agricultural season of 2000- 2001 were analysed. These products were monitored during the production period and the production processes was determined. Linear programming method used extensively, in planning of farm holdings was implemented for this planning, in the planning which sets the goal of profit maximizing, the products mentioned above were decision variables while the soil, labour, machinery, and capital were assumed to be constraints. After this research, production planning for Adnan Menderes Research and application Farm was made, and physical and financial input values, variable costs, gross product values, and gross margins that are necessary for the planning were determined. According to the production plan for the Adnan Menderes University, Agriculture Faculty, Field Crops Branch, which covers on area of 155,6 ha, in order to obtain maximum brut profit, 573.1 ha area for cotton, 55,38 ha area for corn, 28.0 ha area for wheat + corn(second crop) and 2,0 ha wheat + watermelon must be grown in this area, and totally 142,69 ha area of 155.6 ha area must be used for production. According to the results of linear programming, 2nd and 3rd term manpower constraints are used completely, however 12,91 ha of 155,6 ha soil constraints, 6.459.760.000 TL of capital constraints, 13239,02 hours/manpower of 1st term manpower constraints, 4.457,52 hours/manpower of 4th term manpower constraints, 21.766 hours/manpower of 5th term manpower constraints were slack. 17286,2 hour machinery were left unused. After the production, the gross margin is found as 255.348.600.000 TL, and the gross margin will increase the profit 58,5% composed to previously year without using additional resources.