Hastanelerde sekreterlik hizmetlerinde iletişimin iyileştirilmesi: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde bir alan çalışması
Improvement of communication at secretarial works at hospitals: A field study at Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 120493
  2. Yazar: İBRAHİM KÖRPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
159 ÖZET İnsanlar başkaları ile bir arada olabilmek, onları anlayabilmek, etkileyebilmek ve kendilerini anlatabilmek için iletişim kurarlar. İletişimi, iki kişinin duygu, düşünce ve bilgilerini paylaşarak birbirlerini anlamaları ile ilgili bir süreç olarak tanımlayabiliriz. İletişim kişilerarası ilişkinin her türünü, örgütleri ve giderek toplumları yaratan ve bir arada tutan bir harç işlevi görür. İnsan kendi deneyimlerinden ve yaşantılarından olduğu kadar iletişim aracılığı ile başkalarının deneyim ve yaşantılarından da yararlanarak yeni bilgilere ulaşır. İnsan yalnız doğayı etkilemek ve değiştirmekle kalmamış, varlığını sürdürmek için belli kurallar ve değerler üreterek örgütlenmiş kurumlar oluşturmuştur. Örgüt, ortak bir amacı yada eylemi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kişilerin ya da kurumların oluşturduğu birlik olarak tanımlanabilir. Hizmet üreten bir örgüt olarak hastaneler çok karmaşık yapıya sahiptirler. Çok karmaşık yapıdaki bir örgütün etkin, verimli ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesinde örgüt içi ve dışı iletişimin çok büyük önemi vardır. Birer toplumsal sistem olarak örgütlerin oluşması ve yaşayabilmesi örgüt içinde ve dışında kurulan ilişkileri belirli bir düzen içinde sürdürmelerine bağlıdır. Bir sistem olarak iletişim olgusunun en büyük amacı, örgütsel ilişkilerin belli bir düzen içine sokulması ve böylece örgütsel amaçlarla bireysel amaçlar arasında bilinçli bir dengenin kurulmasıdır. Örgütsel iletişim bireysel, bireylerarası ve gruplararası iletişim boyutlarının yanısıra örgütün dış çevre ile olan iletişim boyutunu da kapsar. Hastanelerde örgütsel iletişimin dış çevre ile olan ilişkisinde sekreterlik hizmetlerinin önemli bir yeri vardır. Çünkü hasta veya yakınlarının hastane ile ilk karşılaştıkları birimler sekreterliklerdir. Sekreterlerin iletişim becerilerinin geliştirilmesi, örgütsel iletişimin iyileştirilmesine ve verimliliğin arttırılmasına büyük katkı sağlayacaktır.160 Bu çalışma, hastanelerde sekreterlik hizmetlerinde çalışanların iletişim becerilerinin iyileştirilmesi için yapılacak çalışmaların saptanması, sekreterlerin ilişkili oldukları değişik kişi ve gruplar ile iletişimde karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi için planlanmıştır. Çalışma literatür ve alan araştırması olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 120 sekreter, 120 hemşire ve 120 doktora konuyla ilgili iki farklı anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler KiKare ve cramer's V testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada temel olarak hastanelerde sekreterlik hizmetleri, iletişim kavramı ve önemi, iyileştirme kavramı ve yöntemlerine değinilmiştir. Ayrıca sekreterlerim iletişim becerileri ile ilgili ifadelere yaklaşımları, hemşire ve doktorların sekreterlerin iletişim becerileri ile ilgili görüşleri ve sekreterlerin değişik kişi ve gruplar ile iletişimde karşılaştıkları sorunlar ve çözümlerine yönelik öneriler yer almaktadır. Araştırmanın bulgularına göre sekreterlerin büyük çoğunluğu (%85) iletişim becerileri ile ilgili ifadelere katıldıklarını belirtmişlerdir. Hemşireler sekreterlerin iletişim becerilerinin iyi olmadığı görüşündedir. Doktorlar ise sekreterlerin iletişim becerilerinin iyi olduğunu belirtmişlerdir. Sekreterler hasta ve yakınları ile iletişimde iş yoğunluğu ve hasta sayısını çokluğu nedeniyle aynı anda birden çok kişiyi dinlemek zorunda kaldıklarını belirtmektedirler. Sekreterlerin hemşire ve doktorlar ile iletişimdeki en önemli sorunları ise bu grupların empatik dinleme yöntemini yeterince kullanmamalarıdır. Sekreterlerin diğer çalışanlar ile iletişimde karşılaştıkları en önemli sorun ise çalışanlar arasında işbirliği ve ekip çalışmasının yeterince gerçekleştirilememesidir. Örgütün her köşesinde varlığını ve önemini kabul ettiren iletişim düzeni, aynı zamanda örgütsel düzenin başarısını da yansıtmaktadır. Nitekim bir örgütte etkili ve sürekli işleyen bir iletişim düzeni varsa o örgütün sağlıklı ve başarılı çalıştığını söyleyebiliriz. £U*UU< t*- o*
Özet (Çeviri)
161 ABSTRACK People do communicate in order to relate themselves, to comprehend others and to be able to be with each other. We may define communication as a progression about comprehending each other of two people by sharing their emotions, thoughts and knowledge. Communication functions as a mortar which creates and keeps organizations, societies and any kind of relation among people together. Man reaches new knowledge utilizing others' experiences and lives through communication as well as from his own experiences and life. Man has not only affected and changed the nature, but also constituted organized associations by producing certain rules and values to continue his existence. Organization may be defined as a union formed by a group of people or some associations who have come together to realize a common aim or action. Hospitals, as service producing organizations, have very complicated structures. Inside-outside communication of an organization which has a very complicated structure has great importance for a dynamic, productive and reliable work up of that organization. Formation and continuation of organizations as social systems depend on how they carry on the relations established inside and outside the organization in an order. The greatest aim of communication as a system is to put organizational relations into a certain order and by this way to establish a conscious balance between the organizational and personal aims. Organizational communication covers the communication dimension of the organization with external environment as well as personal, interpersonal and intergroups communication dimensions. Secretarial works have great importance in the relation of organizational communication at hospitals with external environment. Because, secretary offices are the first units where patients or their acquaintances face at hospitals. Developing communication skills of secretaries will provide a great benefit in increasing productivity and improving organizational communication.162 This study has been planned to determine the problems of secretaries while communicating different people and groups and to fix the works inorder to improve the communication skills of secretaries working at hospitals. The study consists of two parts; literature and field research. In the scope of the research, two different polls have been applied to 120 secretaries, 120 nurses and 120 doctors working at Akdeniz University Hospital. Datum obtained from the polls have been evaluated by chi-square and Cramer's V test. In this study, secretaryship services at hospitals, communication concept and its importance, improvement concept and its methods have been mentioned as main topics. The research contains the approaches of secretaries to the expressions about the communication skills, the opinions of the nurses and the doctors about the communication skills of the secretaries and the problems that secretaries face while communicating different people and groups and suggestions to the solutions of these problems. According to the findings of the research, most of the secretaries (85%) have agreed on the expressions about the communication skills. The nurses think that secretaries do not have good communication skills. Doctors have stated that secretaries do have good communication skills. Secretaries have clarified that they have to listen to several people at the same time because of the workload and great number of patients. The most important problem of secretaries in communication with nurses and doctors is that these groups do not use the emphatic listening method adequately. The most important problem of secretaries in communication with other staff is that the cooperation and teamwork among the staff has not been sufficiently realized. The communication order which has got its importance and existence accepted by people at every point of the organization also reflects the success of organizational order at the same time. Likewise, if an organization has an affective and continuously functioning communication order, then we may say that this organization works reliably and successfully.