Çora Batır Destanı'nın Kırım Tatar varyantı üzerine bir inceleme
Analysis of the Crimean Tatar variant of the Epos of Chora Batyr
- Tez No: 120492
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
167 ÖZET Kırım Türkçesi, Türk lehçeleri içinde Kuzey - Batı (Kıpçak) dil grubuna dahildir. Tez çalışmamız, Dobruca'da yaşayan Kırım Tatarlarına ve Kırım Nogaylarına ait Çora Batır destanının bir varyantından hareketle Kırım Türkçesi Dobruca Ağzının ses bilgisi özelliklerini tespit etmeye yöneliktir. Tezimiz, giriş, inceleme ve metin transkibi olmak üzere başlıca üç bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Kırım Türkleri ve Kırım Tatarcası, Kırım Türklerinin tarihçesi, Altın Ordu Devrinde Nogaylar, Türk edebiyatında destanlar, Saadet İshakî - Çağatay ve derlemesi üzerinde durulmuş, geniş bilgi verilmiştir.“inceleme”bölümünde destan metninden hareketle Kırım Türkçesi Dobruca Bölgesi Ağzı'nın ses bilgisi özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Verilen örneklerin bazıları Eski Türkçe, Türkiye Türkçesi, Türk Lehçeleri, Moğolca, Çağatayca, Yunanca ve Rusça ile karşılaştırılmıştır.“Metin”bölümünde destan metinin transkribi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
168 SUMMARY The Crimean Tatar language, witlin the Turkic language, belongs to the north-western (Kypchak) linguishic group.This thesis aimes at determining phonetic peculiarities of the Dobrudzga dialect of the Crimean Tatar language on the basis of the investigation of the epos of the Crimean Tatars of Dobrudzha and the Crimean Nogays, Chora Batyr. The thesis consists of three parts introduction, the investigation, and the text. The introduction deals with the Crimean Tatar language, history of the Crimean Tatars and Nogays, the significance of epos in the Turkic literature. It also consist of a material about Saadet Ishaki-Chagatay, who found the Dobrudzha version of the epos of Chora Batyr and published it. In the part of the investigation, the attempt has been done to determine phonetic peculiarities of the Dobrudzha dialect of the Crimean Tatar language. Some parts of examples has been compared with the old-Turkic, the contemporary Turkish, the Turkish dialects, the Mongol language, the Chagatay language, the Greek and the Russian languages. In the part of“Text”, the transcription of the whole text of the Dobrudzhan version of the epos of Chora Batyr has been made.