Bütçe açıklarının finansmanı açısından Merkez Bankası hazine ilişkileri
The Relationship between Central bank and treasury in financing budget deficits
  1. Tez No: 120494
  2. Yazar: SİNEM GÜL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Çalışmanın birinci bölümünde, bütçe açıkları ve bütçe açıklarının makro ekonomik etkileri incelenmektedir. Bu amaçla, ilk olarak bütçe kavramı, kamu bütçe kısıtı ve çeşitli iktisat yaklaşımlarına göre bütçe açığı kavramı tanımlanmış daha sonra, bütçe açıklarının finansmanında parasal genişleme nedenleri, parasal genişleme ve fiyatlar genel seviyesi arasındaki ilişki, dışlama etkisi (crowding-out effect) ve Ricardocu Denklik Teoremi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Merkez Bankacılığının doğuşu, gelişimi, temel fonksiyonları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının tarihsel gelişim süreci, görev ve yetkileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, genel olarak Hazine'nin fonksiyonları ve Türkiye'de Hazine'nin tarihsel gelişimi, temel görev ve yetkileri tanımlanmaya çalışılmıştır. Son bölümde; Merkez Bankası ve Hazine ilişkilerini en iyi şekilde yansıttığı düşüncesiyle, mali sistemdeki çok sayıda ve çeşitli ilişkilerin sonuçlarının bir belgesi niteliğinde olan TCMB analitik bilanço analizine yer verilmiş, daha sonra Türkiye'de bütçe açıklarının 1980 sonrası gelişimi, bütçe açıklarının finansmanında kullanılan yöntemler, bütçe açıklarının finansmanı itibariyle TC. Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı arasında ortaya çıkan ilişkiler ve kullanılan finansman yöntemlerinin makroekonomik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of the study, budget deficits and macroeconomic effects of budget deficits have been analyzed. In this part of the study firstly, government budget constraint has been defined. Then, the impact of budget deficits on money growth, the relation between money growth and general price level, crowding-out effect and Ricardian Equivalence Theorem have been analyzed. The functions of Turkish Central Bank and Treasury have been examined in the second and third parts. Central Bank analytical balance sheet shows the relations between Central Bank and Treasury. In order to understand the relations between these institutions in financing budget deficits, Central Bank analytical balance sheet has been widely analyzed. Lastly, how budget deficits had been financed in Turkey since 1980s has been examined. The macroeconomic effects of budget deficits in Turkey and the relations between Turkish Central Bank and Treasury in financing budget deficits, have been criticized. 44ZS&*