Yem sanayii sektöründe sektörel dış ticaret şirketleri ihracat modelinin uygulanabilme imkanları
The Applicability of sectoral foreign trade firms model in feed sector
  1. Tez No: 120498
  2. Yazar: REYHA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu tezde; ülkemiz yem firmalarının mevcut durumu incelenerek, SDTŞ modelinin yem sektörüne uygulanabilme imkanları araştırılmıştır. Yem sanayii işletmelerinin yapıları itibarıyla küçük ve orta ölçekli sanayii işletmesi özelliği taşıması nedeniyle, öncelikle KOBİ kavramı tanımı, sorunları, dış ticaretteki rolleri, AB KOBİ politikaları ve KOBİ'lerin ihracata yönlendirilmelerindeki ihracat modelleri incelenmiştir. Ülkemizdeki yem sanayii işletmelerinin özelliklen, sınıflandırılması, ekonomideki yeri ve sorunlarının araştırılmasının ardından SDTŞ modeli tanıtılmıştır. Bu kapsamda SDTŞ'lerin doğuşu, mevzuatı, yararları, sorunları, hedefleri ve teşvik politikaları incelenmiştir. Son olarak yem sanayii işletmelerinin mevcut durumu, ihracat sorunları ve SDTŞ'lere yönelik tutumları araştırılmıştır. Buna göre yem sanayii işletmelerinin çoğu, KOBİ ölçeğinde olup, esnaf karakterli bir görünüm sergilemektedirler. Sektörde eğitim düzeyi düşük işletme yöneticilerinin ve kayıt dışı faaliyet gösteren çok küçük ölçekli firmaların mevcudiyeti; piyasada ucuz ve kalitesiz çok sayı ve çeşitte ürünlerin olmasına yol açmıştır. Bu durum oynak pazar yapısına bağlı olarak pazar araştırması yapamama ve ürüne fiyat koyamama sorunlarını beraberinde getirmektedir. Sektörde ihracat potansiyeli yok denecek kadar az olup, iç talep dahi karşılanamaz durumdadır. Ülkemizin içinde bulunduğu kriz sebebiyle, kapasite kullanım oranları düşük olup, yeni yatırımlara yönelemeyen sektörde, kendi birlikleri olan Yem Sanayicileri Birliği'nin bir doğal üyesi olmayı bile içlerine sindirememişlerdir. Eğitim düzeyi düşük, profesyonel yönetim tekniklerinden uzak yöneticiler yüzünden, SDTŞ tipi organizasyon modellerine ilgisiz ve bilgisiz kalan sektörde çok az firma SDTŞ'leri yeterli düzeyde tanımaktadır. Bu çerçevede Modelin ancak finansal teşvik unsurlarını içeren, ürün kapasitesine göre sipariş imkanları sağlayabilen, hammadde alımında garantör olabilecek, firmanın ekonomik ve hukuki yapısının bozulmayacağı garantisini verebilecek, örgütlenme ve oto kontrol sağlayacak bir yapıda organize olması durumunda uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, feed companies situation is examined and the applicability of the Sectoral Foreign Trade Firm (SFTF) models to the feed sector is investigated. Feed industry companies are generally small and middlle scaled (SME) administrations according to their sturucture. Therefore, firstly, definitions of SME, problems of it, its role in foreign trade, politics between Europian Union and SME and the exportation models related to orientation of exporting of SME are investigated. The properties, classification, the position in economy and problems of feed industry are examined. Afterwards, the model, SFTF, is introduced. The rising, subject under discussion, benefits, problems aims and encouragement politics of the SFTF's is examined. Lastly, current situation, exportation problems and attitudes directed to STFT of the feed industry companies are investigated. Accordind to this, most of the feed industry companies are in SME scale and they showed sama character as tradesman. In this sector, the bosses are uneducated and there is lots of unrecorded small-scale enterprises. Therefore, there is lots of goods which are different kinds but poor quality. This situation is bringing together the problems which are not to fix the prices of produsts depending on sturucture of the fluctuated market. There is little exporting potential. In adition to this, home request colud not meet. Because of the crisis in Turkey, the usage of capacity rate is low and nobody tends to new investment. They don't except a natural member of The Feed Indusry Associaton which is belonging to them. Because of the uneducated people which are far from professional management tecniques little firms know SFTF's. In this frame, the model can be applied if the folowing conditions supplied: inculuded financial encouragement elemenets, possibility of order according to goods capacity, guarantor of 2 % raw material purchasing, giving guarentee of firms economics sturucture.