Kamu çalışanlarının kadın yöneticilerde liderlik davranışlarını algılamaları ve bir anket çalışması
Leadership behaviours of women managers by perceptions of subordinate workers in govermental organizations
  1. Tez No: 120499
  2. Yazar: MELTEM NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
82 ÖZET Sosyal Kurumları ve kişileri sevk ve idare eden bir müessese olarak lider ve liderlik kavramı çok defa büyüteç altına alınmakla beraber cinsiyetin bu kavramı nasıl etkilediği son yılların araştırma konusu olmuştur. Cinsiyetleri ile doğuştan getirdikleri bazı özellikler ile çalışma hayatına giderek artan katılımları ve etkinlikleri kadınların liderlik yönünü tartışmaya açmıştır. Kamu ve özel sektörde yöneticilerin liderlik yönleri daha önce bazı çalışmalara konu olmuştur. Bu çalışmalar bizatihi lider veya yöneticiliği tartışılan kişileri muhatap almış, yapılan anket vb. çalışmalar bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada farklı olarak astlar muhatap alınmış, onların projeksiyonunda niçin bazı kadınların öne çıktığı ve kamudaki yönetici profili astların gözü ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ayrıca kamu kurumlarındaki yöneticilerin liderlik davranışı ölçülerek, kadın yöneticilerin konumu belirlenmek istenmiş, Cinsiyet farklılığının liderlik davranışlarında göstermesi muhtemel farklılıklar, bunda eğitim düzeyinin rolü de göz önüne alınarak astların algısıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada kaynak taraması ve anket çalışması yapılmış, Betimleme modeli kullanılmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde çalışan yöneticilerin astlarına uygulanan ankette, sorulan 51 soruyla yöneticilerin kişisel nitelikler, motivasyon, hükmedicilik, denetim, duygusallık ve karar alma kategorilerinde liderlik yetenekleri ölçülmeye çalışılmıştır. Örneklemde 45 kişi bulunmaktadır. Yönetilenlerin %57.8'i kadın, %42.2'si erkek, %24.4'ü orta dereceli okul mezunu, %75.6'sı Yüksekokul mezunudur. Toplam 44 yöneticinin %15.6'sı kadın, %84.4'ü erkek, %93.3'ü Fakülte ve Yüksekokul, %6.7'si Yüksek lisans yada doktoralıdır.83 Sonuç itibarıyla yukarıda belirtilen altı kategoride cinsiyet farklılığının değişik bir sonuç doğurmadığı, kadın yöneticilerin erkeklerden farksız liderlik davranışı sergiledikleri yönetilenlerce tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
84 Leadership Behaviours of Women Managers by Perceptions of Subordinate Workers in Govermental Organizations SUMMARY In addition to scrutinize the concepts of being a leader and what leadership means as individuals and states driving and managing social institutions and individuals, it has been a matter of subject to explore how gender impacts these concepts in the recent years. Previous studies done at goverment and private organizations regarding the leadership aspects of chief executer officers, in all of which subjects were leaders or chiefs and assessments such as questionners were evaluated accordingly. In the presented study subordinates were the subject of the study and it was tried to explain why some women were prominent end what are the profiles of being a chief in their opinions. It was also tried to assess the statue of the women leaders in govermental organizations as per evaluating their behaviours as a leader. Possible differences on the behaviour of leadership resulting from gender difference and the effect of level of education on this issue were tried to be explained. Sources were screened and questionners were utilized with the use of describtion. Questionners including 51 questions were given to employees at Ministry of Education Department of Educational Technologies and questions regarding personal aspects of chief executers, motivation, commanding, supervision, sentimentality and decision-making were asked and leadership aspects were evaluated. There were 45 persons in the study group, 57.8% of which were women, 75.6% graduated university. Among 44 chief executers 15.6% were women, 93.3% graduated university and 6.7% had either a degree of M.S. or Ph.D.85 As a result of this study women cheif executers were not found to be different than their male counterparts and gender issue did not yield any difference in the behaviour of leadership when answers to questions in 6 different categories mentioned above were taken into account. There was a difference between subordinates regarding their genders according to their answers to questions“the leader has a good knowladge on general culture”and“the leader has a good ability to speak”. Another differences were found in the answers to question“The leader is active and dynamic”according to the gender of the chief, and also in the answers to questions“The leader is a good listener”,“The leader is a good example for us in respect to his/her dressing style, words, ideas and behaviours”according to the level of education of the chief executers. There was no difference in the answers to the remaining questions.