Azerbaycan Türklerinin Novruz ve Emrah destanları
Nauruz and Emrah epics of Azerbaijan Turks
  1. Tez No: 120514
  2. Yazar: SATU ARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Türk Halk Edebiyatı Yüksek Lisans programı çerçevesinde hazırladığımız“Azerbaycan Türklerinin Novruz ve Emrah Dastanları”isimli tezimizin giriş bölümünde 'destan, hikâye, halk hikâyesi, dastan' kavramları çeşitli kaynaklarda yer alan tanımlardan yola çıkarak açıklanmıştır. Azerbaycan edebiyatındaki 'dastan' kavramı ile Türk edebiyatındaki 'destan' kavramının farklı iki anlatım türü olduğu, Azerbaycan edebiyatındaki 'dastan' kavramının karşıladığı türün Türk edebiyatındaki 'halk hikâyesi' olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde Azerbaycan Türklerinin dastancılık geleneği ve bu dastanların teşekkülü, teşekkül tarihi, kaynakları, konusu, sınıflandırılmasıyla ilgili bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünden itibaren Novruz ve Emrah dastanları, çeşitli yönleriyle incelenmiştir, ikinci bölümde Novruz ve Emrah dastanlarının oluştuğu coğrafya, teşekkül tarihi, varyantları, nerelerde, kimler tarafından yayımlandığı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde dastanların vak'a örgüsü ile dil, üslûp ve şekil özellikleri; dördüncü bölümde ise dastanların ihtiva ettiği motifler Türk kültürü ve mitolojisindeki motiflerle karşılaştırılmak suretiyle incelenerek değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde, tespit edilen motiflerin, Stith Thompson'un Motif Index of Folk Literature adlı motif kataloğundaki numaraları da yer almaktadır.. ı Beşinci bölümde dastanların Latin harflerine çevrilmiş şekli ile Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli yer almaktadır. Transkripsiyonda Türkiye Türkçesinden farklı olan sesler, özel işaretlerle gösterilmiştir. Dastanlardaki anlamı bilinmeyen kelimeler sözlük bölümünde; tezi hazırlarken faydalandığımız kaynakların adları da kaynakça kısmında yer almaktadır. Novruz ve Emrah dastanları incelenirken kullanılan orijinal metinler de ekler bölümünde verilmiştir. 273
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Epic, story, folk story”expressions was explanied in introduction section of our thesis called“Nauruz and Emrah Epics of Azerbaijan Turks”that we prepared in the scope of Turkish Folk Literature Master Degree program which was being started from definitions in various sources. It is tried to explain that the concept of“epic”in Azerbaijan Literature and the consept of“epic”in Turkish Literature are two different expression types; the type which meets the consept of“epic”in Azerbaijan Literature is“folk story”in Turkish literature. Information about epic tradition of Azerbaijan Turks and formation of these epics, formation date, its sources, its subject, its classifications were given in first section of our thesis. Since second section of the study, Nauruz and Emrah epics were examined with its various aspects. Information about geograpy where Nauruz and Emrah epics formed, date of formation, its variants in second section, where and by whom they were published, was given. Event knitting and language, method and shape features of epics was evaluated in third section, motifs that epics include are evaluated with examination by means of comparison with motifs in Turkish Culture and mythology. Furthermore in this section, numbers of determined motifs in motif catalogue called“Motif Index of Literature”of Stith Thomson are included. Shape of epics converted to Latin letters and the shape translated to Turkiy Turkish are included in fifth section. Sounds which are different from Turkey Turkish in transcription were shown with special signs. Words being not known their meanings in epics are existing in dictionary section and names of sources we benefited during the preparation of the thesis are existing in bibliography section. Original texts used in examination of Nauruz and Emrah epics are given in annexes section. 274