Kollektif ekonomilerin piyasa ekonomisine dönüşüm sorunu ve Polonya örneği
Transition problem of collective economies and Poland case
- Tez No: 120515
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Göreceli olarak yavaş bir hızla gelişmekte olan kollektif ekonomilerin piyasa ekonomisine dönüşüm süreci, 1990'ların başında politik yönetimlerin değişmesiyle birlikte hızlanarak, 'radikal aşama' olarak adlandırılabilecek yeni bir döneme girmiştir. Bu çalışmada, radikal aşamada ortaya çıkan temel eğilimler, Polonya örneğine dayalı olarak incelenmektedir. Radikal aşamada, dönüşüm sürecinde yer alan ülkelerin ekonomik performansları farklılık göstermiştir. Ampirik veriler, büyüme performanslarındaki farklılığın büyük ölçüde kurumsal faktörlerden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Polonya'da, radikal aşamadaki temel eğilimler, kurumsal dönüşümle uyumlu olarak, mülkiyet yapısında özel sektör doğrultusunda değişim, dışa açılma ve gelir dağılımında bozulma biçiminde belirginleşmiştir. Ampirik veriler, 'yem özel sektör' gelişiminin, ekonomik ve politik yapının yeniden oluşumundaki belirleyici rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Transformation process of collective economies to market economy which has been improving with relatively slow speed was accelerated with the changes of political leaderships in earliy 1990's and got into a new period which might be called as 'radical stage'. In this study, basic tendencies which emerged in radical stage have been examined on the base of Polish example. At radical stage, economic performances of countries taken place in the transformation process have been differentieted. Emprical studies brought out that big part of this differentiation came from institutional factors. In Poland, at radical stage, changes in the property structure in the direction of private sector, economic opening and deteriation in income distribution emerged as basic tendencies consistend with institutional changes. Empirical studies show that 'new private sector' development played a decisive role in economic and politic restructuring.