Kar amacı gütmeyen örgütlerde sürekli değerlendirme yoluyla yeni etkinlik arayışları -Ankara ilinde çevre alanında faaliyet gösteren dernekler ve vakıflar üzerinde bir alan araştırması-
Searching for effectiveness in non-profit organisations with co-evaluation -A study on environmental associations and foundations in Ankara-
  1. Tez No: 120521
  2. Yazar: EDA DİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
172 ÖZET Kâr amacı gütmeyen örgütlerin toplumda varoluşunun en temel nedeni; toplumun kamu ya da özel sektör tarafından karşılanamayan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktır. Bir başka deyişle, literatürde üçüncü sektör olarak da adlandırılan, kâr amacı gütmeyen örgütlerin amacı toplumun tatmin edilmemiş ihtiyaçlarını karşılayarak toplumun yaşamını pozitif yönde değiştirmek ve bu amacı gerçekleştirirken herhangi bir maddi çıkar beklememektir. Bir örgütün kâr amacı gütmeyen örgüt olarak tanımlanabilmesi için sahip olması gereken unsurlar; kâr amacı gütmemesi, hükümet dışı olması, gönüllülük esasına dayanması, belirli bir misyona sahip olması ve belirli koşullar altında vergiden muaf olması şeklinde sıralanabilir. Türk hukukunda kâr amacı gütmeyen örgütler dernekler ve vakıflar olmak üzere kanuni düzenlemelere tabi tutulmuşlardır. Kâr amacı gütmeyen örgütlerin varlık nedenleri ve özellikle gönüllülük esasına dayanmaları dikkate alındığında etkin çalışmalarının önemi de kavranacaktır. Etkin çalışmayan bir kâr amacı gütmeyen örgüt birçok gönüllü çabanın boşa gitmesine neden olacak ve toplumdaki fonksiyonunu gerçekleştiremeyecektir. Bu nedenle kâr amacı gütmeyen örgütlerde etkinlik, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Kâr amacı gütmeyen örgütlerin etkin çalışabilmesi için; açık ve net bir misyona, etkin bir lidere, dinamik bir yönetim kuruluna ve güçlü geliştirme programlarına sahip olmaları ve tüm bunları sağlayabilecekleri bir örgütsel ortam yaratabilmeleri gerekir. Bu ortamı, örgütün nasıl daha etkin olabileceğini sürekli olarak öğrenmesi anlamına gelen“sürekli değerlendirme”yolu ile sağlayabilir.173 Sürekli değerlendirme süreci bir yandan örgütsel öğrenmeyi desteklerken diğer bir yandan örgütün faaliyetlerini misyonu ve vizyonu doğrultusunda gerçekleştirmesini sağlamaktadır, örgütteki sorunlar ortaya çıkmadan müdahale imkanı sağlayan bir başka deyişle proaktif bir nitelik taşıyan sürekli değerlendirme süreci, örgüt bütününde iyi uygulandığında örgütü etkinliğe ve mükemmeliğe ulaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
174 ABSTRACT The basic reason for the existence of non-profit organizations is to aim at satisfying the needs of the society that are not to met by neither private or public sectors. In other words, the purpose of the non-profit organizations - which are also called in the literature as the third sector- is to put the society in a more positive track by encountering those unsatisfied needs regardless of any profit. In order to name an organization as a non-profit one, it should not be a for-profit organization, should be anon governmental organization, should have a mission and should be tax exempt under certain circumstances. Under the Turkish rules of law, non-profit organizations are subjected to some regulations regarding associations and foundations. When their purposes and the fact that these non-profit organizations are based upon voluntary behavior are taking into consideration, the importance of effective efforts would be fully appreciated. A non-profit organization which does not work effectively would lead to the wasteful expenditure of many voluntary efforts and consequently the organization could not be able to carry out its function. Therefore, effectiveness in non profit organizations is a matter of utmost importance. So as to achieve effectiveness in non-profit organizations, it should have a clear and specific mission, an effective leader, a dynamic board along with strong development programs and last but not the least, a organizational environment in which all of those listed above can be created. Co-evaluation process, while backing organizational learning, supervises the consistence not only between the activities of the organization but also between the vision of the organization. When applied properly on the whole organization, co-evaluation process which has a pro-active quality175 giving the ability to terminate possible problems before they arise, would lead the pave for effectiveness and excellence of the organization. tfc 2!2S£!f«"«**!