Tarım kredi kooperatiflerinde kredi pazarlaması ve sorunları (Trabzon Bölge Birliği'nde bir alan araştırması)
Credit marketing and problems in agricultural credit cooperatives (The case study in Trabzon Regional Union)
- Tez No: 120520
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
156 ÖZET Kooperatifçilik hareketi tabandan gelen ve ihtiyaçtan doğan bir harekettir. Kooperatifçilik, fertlerin kendi başlarına halledemedikleri ekonomik ihtiyaçları ile ilgili problemleri karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma ortamında çözümleyebilmek için gönüllü olarak güçlerini birleştirip meydana getirdikleri sosyo-ekonomik nitelik içeren oluşumdur. Toplumsal kalkınmayı sağlayan etkili bir araçtır. Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal alanda faaliyet gösteren üreticilerin ekonomik menfaatlerini korumak, meslek ve geçimleri ile ilgili ihtiyaçlarını sağlamak için karşılıklı yardım ilişkisine dayalı olarak kurulmuşlardır. Bu araştırmada Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticileri ve çiftçi ortaklarıyla yapılan anket sonuçlarına göre; finansal yetersizliklerin kooperatifleri kuruluş amaçlarını gerçekleştirmede güçsüz hale getirdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada genel kooperatifçilik kavramı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarihi gelişimi, sistemin genel yapısı ve işleyişi anlatılmış, yapılan araştırma ile finansal yapıda ve kredi pazarlamada karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş, bu sorunların çözümüne yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.157 Esasen güçlü, köklü ve iyi bir teşkilat yapısına sahip olan sistem, mevcut zorlukları aşabilecek niteliktedir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin finansal yapısı ve bu yapıyı güçsüz kılan faktörlerin gözden geçirilerek, zayıflıkları oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT Cooperative movement emerges from needs and takes up from the individuals. Cooperatives, which are socio-economic in nature that steams from willingly unifying the forces to overcome the economics problems which individuals can not solve them selves, are an effective tool in social development. Agricultural credit cooperatives are established whit a principle of neutral benefit to provide the agricultural producers with their needs in their engagements and their surveillance and economic benefits. This shady indicates that financial problems negatively affect the cooperatives in accomplishing their aims, based on the survey carried out among the managers of the Agricultural Credit Cooperatives and their members. In this study, historical development of Agricultural Credit Cooperatives, structure of the system is explained, financial structure and problems in credit marketing are determined, and some suggestion are developed. In fact, the system is powerful, and has a good organization structure and can overcome with current problems. It is necessary159 that financial structure and factors affecting the structure negatively be evaluated and these factors are removed.