Taşınmaz mülkiyetin takyitleri (M. K. md. 731-761)
Constraints of immovable property
- Tez No: 120538
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET: Mülkiyet hakkının iki yönü vardır. Kişi ve toplum. Kanun koyucu, kişinin hakları ile toplumun ve devletin yararı arasında doğru bir denge kurmak zorundadır. Mevzuatımızda başta Anayasa olmak üzere, Medeni Kanun ve diğer özel kanunlar ile malike bir takım ödevler yükletilmiştir. Bu ödevler, mülkiyet hakkına sonradan getirilmiş sınırlamalar olmayıp, ondan doğan ve muhtevasına dahil olan mülkiyet hakkını yetkilerle birlikte oluşturan ödevlerdir. Taşınmaz maliki bizzat yaptığı hukuki muameleler ile, kendi mülkiyet hakkını sınırlayabilir. Malikin kendi temlik hakkını sınırladığı sözleşmeler Medeni Kanunun 732-736 maddeleri arasında düzenlenen Onalım, geri alım ve alım sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerden doğan Onalım, geri alım ve alım hakları tek taraflı irade beyanı ile kullanılan yenilik doğurucu haklardır ve eğer tapu siciline şerh edilmiş iseler, kullanılmalarıyla birlikte malik ile hak sahibi arasında eşyaya bağlı bir borç ilişkisi doğururlar. Bu hakların tapu siciline şerhi için resmi şekilde yapılmaları gerekir. Taşınmaz malikinin kanundan doğan ödevleri kamu hukukundan ve özel hukuktan doğan ödevler olarak sınıflandırılabilir. Kamulaştırma Kanunu, Kıyı Kanunu, İmar Kanunu, Iskan Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu gibi kanunlar ile kamu yararı gözetilerek malike bir takım ödevler yükletilmiştir. Medeni Kanunda düzenlenmiş olan kamu hukuku karakterli ödevler de vardır. Bunlara örnek olarak toprağın iyileştirilmesi amacına yönelik olarak konulmuş M.K. 755. madde örnek olarak verilebilir. Taşınmaz malikinin özel hukuktan doğan ödevlerinin başında Mk. md. 732'de düzenlenmiş kanuni onalım hakkı gelir. Müşterek maliklerden her biri, paylardan birinin üçüncü şahsa satımı halinde onalım hakkını kullanarak o payın alıcısı olabilir. Medeni Kanunda komşuların yararı gözetilerek, malike bir takım ödevler de yükletilmiştir. Bunları kaçınma ödevleri, katlanma ödevleri ve belirli bir. edimde bulunma ödevleri şeklinde bir ayrıma tabi tutabiliriz.Kaçınma ödevlerinin en önemlisi taşınmaz malın taşkın kullanılmamasıdır (M.K. md. 737). Taşkın kullanımın varlığı taşınmazın mevkii ve mahiyetine ve mahalli örfe göre tespit edilecektir. Zarar verici inşaat ve kazı yapmama (M.K. md. 738), ağaç dal ve köklerinin, bitkilerin komşu taşınmaza zarar vermemesi (M.K. md. 740), komşu kaynakların korunması ve kirletilmemesi (M.K. md 757-758) malikin kaçınma ödevleri içinde sayılabilir. Malikin katlanma ödevleri ise suların akışına engel olmama (M.K. md. 742), zaruri geçit verme (M.K. md. 747), zorunlu mecra geçirilmesine katlanma (M.K md. 744), zorunlu su kullanımına izin verme (M.K. md. 761) ve şartların varlığı halinde tecavüz eden inşaata katlanma (M.K. md. 725) yükümleri olarak Medeni Kanunda yer almıştır. Medeni kanunun 749. maddesinde düzenlenmiş hail koyma ödevi, M.K. md. 750' de yer alan komşuluk ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan ortak masraflara katılma ve yine M.K. 759. maddedeki ortak suların birlikte tutulmasına katılma ödevleri, taşınmaz malikinin komşular lehine belirli bir edimde bulunma ödevleridir. Medeni Kanunda komşuların dışında daha geniş çevreler lehine taşınmaz malikine ödevler yükleyen hükümler de vardır. M.K. md. 751 'de özel mülke konu orman ve meralardan buralara zarar vermemek şartıyla faydalanılabileceği öngörülmüştür. Yine md. 752'de bir başkasının mülküne tabii kuvvetler neticesi düşen veya herhangi bir suretle o taşınmaza giren eşya ve hayvanların aranıp yakalanması için taşınmaz malikine izin verme zorunluluğu getirmiştir. M.K. md. 753'de düzenlenen zaruret halinde ise vukuu kuvvetle muhtemel bir zararı veya ani bir tehlikeyi kendisinden veya bir' diğerinden uzaklaştırmak için, taşınmaza girilmesi veya zarar verilmesi halinde malik bu tecavüze katlanmak zorundadır. Taşınmaz malikine ödevler yüklerken her zaman özgürlük, adalet ve eşit muamele ilkelerine uygun hareket etmek, toplumsal dengelerin ve uyumun sağlanması için önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The right of property has got two aspect. Individual and society. The law maker is obliged to set a balance between the rights of the individual and the benefits of the society and state. In our legislation, through the constition in lead, civil code and other special laws, proprietor is imposed upon some duties such duties are not limitations imposed later upon the right of property, but.There are duties arising from the right of property, being included in its content and forming the right of property together with authorisations. The proprietor of immovable put limitations on his own right of property by his own legal transactions. Contracts by which proprietor puts limitation on his tight of alienation are first option, right of redemption and option of purchase conracts. Which are Regulated between the articles 732- 736 of the civil code. The rights of first option, redemption and option of purchase are creative rights employed by unilateral declaration of the wish and if they are annotated to the title-deed registry, by their employment a relationship of obligation arises between the propreitor and right owner.The application should be done in official way for annotation of such rights to the title-dead registry. The tasks of proprietor of immovables arising from law are classified as those arising from the public law and those of special law. Laws such as condemnation, law, Coaestal law, settlement law, construction law, road traffic law impose some tasks on propreitor by taking into consideration the public interest.There are also task regulated in the civil code, which bear the charasteristics of public law. Article 755 can be given as an example of such arrangements. Among the duties of the proprietor of immovables arising from the special law, comes the right of first option arranged in Civil Code article 732. Each of joint proprietors, in case of sale of share to a third person, may be purchaser of such share by employing the right of first option.In Civil Code, by taking into regard the benefit of neighbours, proprietor is imposed upon some task. We may classify them as refrainment, avoidance and acting task. The most important of refrainment tasks is the non use of immovable in unrestrained manner. (Civil Code, article 737). The existence of unrestrained use of immovable shall be established according to the location, character of immovable and local tradition not to make hazardous construction and excavation (civil code, article 738),not to allow the roots and branches of trees to damage the neighbouring immovable (civil code,740) to conserve and not to pollute the neighbouring sources (Civil code, articles 757-758) can be mentioned among avoidance task of proprietor.As refrainment task.not to stop the flow of waters(Civil Code.article 742),to allow required passes(civil code.article 747) to tolarate the mandatory construction of water line(civil code, article 744 and to allow the mandatory use of source (civil code, article 761 to tolarate the violating construction when conditions require(civil code, article 725) are obligations stipulated in the Civil Code. To participe in common expences due to neighbouring relation stipulated in the article 750 of Civil Code, and to keep the common waters together set up in the article 759 of Civil Code are tasks of the proprietor to carry out an act in favor of neighbours. There are also other provisions in the Civil Code, which impose tasks in favor of broader circles except neighbours. The article 751 of Civil Code stipulates to benefit from forest and meadows under private property on condition not to damage. Also, article 752 obliges the proprietor of immovable to give permission for the search and rescue of animals entering his property or goods fell on as a result of natural forest. The article 753 stipulates that the proprietor should tolerate the entering or damage to property in case of a possible damage to occur or to avoid a sudden danger. While imposing task upon the proprietor, to act in conformity with liberty, justice and equal treatments principles has always been important to ensure the balance and harmony in the society.