Hastane işletmelerinde örgütsel çatışmanın boyutları, örgütsel yapı ve başarıda etkinliğin sağlanmasına yönelik bir model önerisi
The Dimensions of organizational conflict in hospital organizations: A sample proposal for having effects in organizational nature and success
- Tez No: 120541
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
218 ÖZET Örgütlerde çeşitli boyutlarda ortaya çıkan çatışmalar ve bunların yönetimi, yöneticilerin zaman ve enerjilerini önemli ölçüde tüketen konulardan biridir. Yapılan bir araştırma yöneticilerin, zamanlarının beşte birini çatışmaları çözmek için harcadıklarını göstermektedir. Örgütteki kişiler arası farklılıklar, amaç farklılıkları, algılama farklılıkları, örgütteki olayları ve sorunları tanımlama farklılıkları örgütsel açıdan bir anlamda farklılıkların yönetimini yani çatışma yönetimini ön plana çıkarmaktadır. Çünkü tüm bu farklılıklar örgütler için bir çatışma kaynağıdır. Bu nedenle yöneticilik bazı yazarlar tarafından çatışma yöneticiliği olarak tanımlanmıştır. Yani çatışmalar örgütsel yaşamın bir gereği olarak kaçınılmaz bir nitelik göstermektedir. Hatta bazı yazarlar daha da ileri giderek çatışmaların örgütlerde teşvik edilmesinin ve desteklenmesinin gerektiğini savunarak çatışmanın olmadığı bir örgütün bozulmaya doğru gideceğini vurgulamışlardır. Bu görüş özellikle örgütsel değişimin ve gelişimin çatışmaların bir sonucu olduğu fikrinden doğmuştur. Bu yazarlara göre örgütsel çatışmalar, örgüte canlılık ve dinamizm kazandırmakta, örgütsel problemlerin üstünü açmakta ve örgütteki tek düzeliği, durgunluğu ortadan kaldırarak örgütsel değişimi zorlayan bir nitelik göstermektedir. Ancak örgütlerdeki çok yoğun çatışmaların örgütü yıkabileceği de unutulmamalıdır. Önemli olan çatışmaların yaratıcı etkisinden faydalanmak ve çatışmaları optimum noktada tutmaktır. Hiç çatışma olmayan bir örgüt düşünülemeyeceği gibi çok yoğun çatışmalara maruz kalan bir örgütten de söz edilemez. Hastahane örgütleri açısından bakıldığında oldukça yüksek eğitim düzeyine sahip profesyonel üyelerle çok düşük eğitim düzeyine sahip üyelerin birbirinden oldukça farklı amaçlara sahip olması ve farklı meslek gruplarının bir arada çalışma zorunluluğu hastahane organizasyonlarında çatışma potansiyeli oluşturmaktadır. Örgütlerdeki insan faktörünün en çarpıcı etkileşimine sahne olan hastahane örgütleri, çatışmalar açısından ayrı bir nitelik taşıdığından bu çalışmanın yapılmasının temel amacını oluşturmuştur. Hastahane örgütlerinde yapılan faaliyetler çok yüksek derecede birbirine bağımlıdır. Bir çok farklı meslek grubunun bir arada bulunma zorunluluğu mesleki farklılaşmaya, mesleki farklılaşma ise mesleki hedeflerle örgütsel hedeflerin çatışmasına neden olmaktadır. Tüm bu faktörler neticesinde çatışmaları hastahanenin amacına yöneltmek, çatışmaların sonuçlarından yararlanarak daha sağlıklı bir örgütsel yapı ve işleyişi oluşturmak için hastahane örgütlerindeki yapı, strateji ve davranışları organizasyon hedefleri doğrultusunda yönlendirmek gerekir. Çatışmaların hastahane örgütlerinde fonksiyonel hale getirilmesi açısından bu çalışmanın teori ve uygulamaya katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çalışmanın araştırma bölümü ise.hastahane örgütlerinde medikal.paramedikal ve non medikal grupta yer alan personelin çeşitli çatışma faktörleri açısından çatışmaları algılamaları ve gösterdikleri çatışma davranışları arasında fark olup olmadığını tespit etmek ve bunların analizi sonucu etkin bir çatışma yönetiminde uygulanacak stratejilerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
219 SUMMARY Conflicts occuring in various dimensions in the organizations and managing of these conflicts take managers time and energy in a great amount. A study showed that managers spend twenty percent of their time to remove the conflicts. Differencies between individuals in the organization, differencies of purpose, perception and description of events and problems are conflict resources for organizations. In this context, conflict management covers these resources, and some authors describe management as conflict management.. Conflicts are inevitable in organizational life.Moreover, some authors think that conflicts should be encouraged in organizations, if not so, organizations will go towards bad. Because, organizational changing and development result from conflicts. According to them organizational conflicts provide organizations liveliness and dynamism, identify organizational problems and make organizational changing and development inevitable by removing calmness and monotony in an organization. However, It should be known that excessive conflicts may cause collapsing of an organization. It should be benefit from creative effects of conflicts and they should be kept at optimum level. It can not be assumed an organization in which there aren't any conflicts. Conflicts take a special role in hospital organizations due to concentration of organizational differences and interaction of human factors. The main subject of this study is to imply that hospitals are potential conflict environments. Hospital organizations are also potential conflict environments where pofessional individuals who have too high education level and individuals who have very low education level works together and they have different expectations and purposes. In hospital organizations, all activities are dependent upon each other heavily, many professional groups work together and professional targets are in conflict with organizational targets. Hospital management should motivate organizational structure, strategy and behaviours in hospitals into an organizational environment which will create functional conflicts. Such an environment like this, can be possible by developing an empathic relations system and adapting this a basic strategy for conflict management. The research of this study has been made in order to show the conflict aroused from severel factors.to the people who work for medical, paramedical and non medical groups in hospital organizations;let than realize the above mentioned conflicts and determine the differences among their conflictual attidutes and modifiying the applicable strategies for the conflict administration by analysing them.