Bekir Sıtkı Kunt'un hayatı, sanatı, eserleri
Bekir Sıtkı Kunt his life, art and work
  1. Tez No: 120542
  2. Yazar: NURAY ODACI ÜÇKARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KAYAHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
“Bekir Sıtkı Kunt'un Hayatı, Sanatı ve Eserleri”adlı araştırmamızın amacı cumhuriyet döneminde eserlerini veren Bekir Sıtkı Kunt'u hayatı, sanatı ve eserleriyle tanıtmak ve bütün olarak incelemektir. Yazı hayatına henüz öğrenci olduğu 1924 yılından sonra başlayan Bekir Sıtkı Kunt sosyal gerçekçi çizgide yazdığı hikayeleriyle tanınır. Yazarımız roman kaleme almamıştır. Bekir Sıtkı Kunt'un hikayelerini tanıtmayı ve hikayeciliğini belirlemeyi amaç edinen bu çalışma, Giriş ve Sonuç dışında iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde yazarın hayatı, sanatı, eserleri ve Hatay'ın Türkleşmesi'ndeki rolü birlikte ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Kunt'un hikâyeleri incelenmiştir. Hikâyeler yapı, zaman, mekan, şahıs kadrosu ve bakış açısına göre ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca hikâyeler tematik yönden değerlendirildikten sonra“toplumsal hayatta meydana gelen değişikler”açısından da yorumlanmıştır. Bu bölümün diğer alt başlığını ise hikâyelerin dil özellikleri açısından değerlendirilmesi oluşturmuştur. Yalnızca hikaye yazarı olarak tanınan Bekir Sıtkı Kunt'un incelendiği bu çalışmanın edebiyat araştırmalarına yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation by the title“Bekir Sıtkı Kunt his life, art and work”is to examine and introduce Bekir Sıtkı Kunt, who wrote stories in Turkish Rebuplic term. Bekir Sıtkı Kunt, who began his writing craeer as a student, is known for the short stories appropriate to the period. The target of this study is to deal with Bekir Sıtkı Kunt in all aspects. The study consists of two chapters, excluding the introductory and conclusion section. In the first section there is given writer's biography, description of writer's art and work and also role of independence of Hatay. An evaluation of his short stories by structure, theme, time, etc. is given in the second section. We think that this investigation which tried to study on Bekir Sıtkı Kunt, who is known just as short story writer, will be useful for other literary investigations.