Yönetimin yargı dışı denetim yollarından ombudsman (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği)
The Ombudsman one of the ways of control of the administration outside the jurisdiction (The example of Turkish Republic of Northern Cyprus)
- Tez No: 120551
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÖNETİMİN YARGI DIŞI DENETİM YOLLARINDAN OMBUDSMAN ( KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ ÖRNEĞİ ) Denetim öncelikle yönetim için bir ihtiyaçtır. Gerek vatandaşların yönetimin keyfi davranışlarına karşı korunmasında gerekse yönetimin aksayan yönlerinin ortaya çıkarılıp gerekli tedbirlerin alınmasında denetim çok önemlidir. Yönetim üzerinde iki tür denetim yapılmaktadır. Bunlar hukuka uygunluk ve yerindelik denetimidir. Yönetim çeşitli yollarla denetlenebilmektedir. Bu denetim yollarına yargı yoluyla denetim ve yargı dışı yollarla (idari denetim, siyasal denetim, kamuoyu denetimi) denetimi şeklinde ayırabiliriz. Fakat gerek yargı denetimi gerekse yargı dışı denetim yolları yönetimin denetlenmesinde yetersiz kalmaktadırlar. Çünkü yukarıda saydığımız denetim yollarının birtakım eksiklikleri ve sakıncaları bulunmaktadır. İşte bu eksiklikleri giderecek bir başka denetim yoluna ihtiyaç duyulması Ombudsman kurumunu gündeme getirmiştir. 1809 yılında İsveç'te kurulan ombudsman yönetimin eylem ve işlemlerini hukuka uygunluk ve yerindelik açısından denetleyen, bağlayıcı kararlar alamayan bağımsız bir devlet organıdır. Yönetimin yargı dışı denetim yollarından Ombudsman ucuz, basit, hızlı bir denetim yolu olarak günümüzde gittikçe yaygınlaşmıştır. 1996 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de Ombudsman kurulmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ombudsman) birtakım sorunlarına rağmen özellikle kişi hak ve özgürlüklerinin korunması, yönetimin iyileştirilmesi, idari yargının yükünün hafifletilmesi ve demokrasi anlayışının geliştirilmesi konularında önemli katkılar sağlamıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Ombudsman diğer ülkelerde olduğu gibi yönetimle ilgili şikayetleri inceleyerek, inceleme sonuçlarını içerenraporlar yayınlamaktadır. Bu raporlarda, yönetimin kusurlu olup olmadığı belirtilir ve kusurlu ise bu durumun düzeltilmesi için önerilerde bulunulur. Bu raporlar yönetim açısından hukuksal bağlayıcılık taşımamaktadır. Fakat Ombudsman'ın hazırladığı raporların basın aracılığıyla halka ulaştırılması, ilgili konuda kamuoyunu harekete geçirerek yönetim üzerinde baskı unsuru oluşturmasını sağlamaktadır. Halkla iç içe geçmiş, basınla iyi ilişkiler kurmuş Ombudsman'ın gücü küçümsenemez. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ombudsmanı'nın yayınladığı raporlara baktığımız zaman yönetim kusurlu bulunduğu raporların yüzde kırk dokuzunda rapor doğrultusunda hareket ederek sonuç alıcı işlem başlatmıştır. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ombudsman! yüzde kırk dokuz bir performans sağlamıştır. Ombudsman'ın kurulma aşamasını sıfır kabul edersek, kuruluşundan bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ombudsmanı yüzde kırk dokuz başarı elde etmiştir. Ombudsman taşıdığı özellikleri, kurulacağı ülkelere sağlayabileceği katkılarla ne kadar gerekli ve yararlı bir kurum olabileceğini göstermektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de Ombudsman'ın gösterdiği performans ve sağladığı katkılar bizi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Ombudsman'ın kurulmasının ne kadar doğru bir karar olduğu sonucuna ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
THE OMBUDSMAN ONE OF THE WAYS OF CONTROL OF THE ADMINISTRATION OUTSIDE THE JURISDICTION (THE EXAMPLE OF TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS ) First of all the control is a need for the administration. The control is very important both in protection of the citizens against the arbitrary actions of the administration and in bringing out the wrong doings of the administration and taking the necessary precautions. Two types of control is being done over the administration. These are the controls of accordance with the law and being in place. The administration can be controlled in various ways. We can separate the ways of these controls as the control with jurisdiction and the ways outside the jurisdiction (administration control, political control, public opinion control). But both the jurisdiction control and the ways outside the jurisdiction control are inadequate in controlling the administration. Because the ways of control that we have counted above have some deficiencies and drawbacks. The need to find another way of control to get rid of these deficiencies has brought the Ombudsman Institution into the agenda. The Ombudsman which was established in Sweden in 1809 is an independent State organ which controls the actions and operations of the administration in the view of the accordance with the law and in the view of being in place and which cannot take bounding decisions. The Ombudsman which is one of the ways of control outside the jurisdiction of the administration nowadays is being widely spread as a cheap, simple and fast way of control.The Ombudsman has also been established in T.R.N. C. in the year of 1996. The Ombudsman of The Turkish Republic of Northern Cyprus despite its various difficulties has made important contributions especially in the subjects of protection of the personal rights and freedom, improvement of the administration, lightening the weight of the administrative jurisdiction and the improvement of the understanding of democracy. The Ombudsman in T.R.N. C. as in the other countries publishes the reports containing the inspection results of the inspections it carries out about the complaints against the administration. In these reports it is stated if the administration has defects or not and if it is defected it gives suggestions as how to correct this situation. These reports do not carry juristic bounding in the angle of the administration. But the reports prepared by The Ombudsman reaching the public through the press activates the public opinion in the concerning matter thus forming pressure on the administration. The power of The Ombudsman who has united with the public and has formed good relations with the press cannot be overlooked. When we look at the reports published by the Ombudsman of the T.R.N. C. the administration in the 49% of the reports which has been found defected has started result giving action acting in the direction of the report. That is to say the Ombudsman of T.R.N.C. has obtained a 49% performance. If we accept the establishment stage of the Ombudsman as zero, since its formation the Ombudsman of T.R.N.C. has achieved a 49% success. The Ombudsman is showing how a necessary and profitable institution it can be with the specialities it carries, with the aid it will provide to the countries where it will be established. Also in the Turkish Republic of Northern Cyprus the performance shown, the aid provided by the Ombudsman has driven us to the result of how right a decision it was to establish The Ombudsman in the T.R.N.C. ^rtM&s*^