Ombudsman sistemi ve basında uygulaması
The Ombudsman system and its application in press
- Tez No: 120552
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Ombudsman İsveç dilinden gelen bir kelimedir ve avukat, temsilci vekil anlamına gelmektedir. İşlevleri ve kapsamı açısından Ombudsman kelimesinin Türkçe karşılığı“Kamu Hakemi veya Denetmeni”dir Bazı ülkelerde Medeni Haklar Koruma Komiseri, Arabulucu, Halkın Savunucusu, Adaletin Muhafızı gibi kurumsal adlar da taşımaktadır, idare sistemi içerisinde ve devlet protokolünde, konumu açısından,“Meclis Başkanı ile Adalet Bakanı arasında”olarak tanımlanabilecek önemli bir yere sahiptir. 1709 yılında Rus işgali nedeniyle Osmanlılara sığınan isveç Kralı XII Charles, (Demirbaş Şarl) osmanlı devlet sistemindeki Kazasker (Kadıasker- Başkadı) müsessesinden esinlenerek, 1713 yılında İsveç' te ki en üst Ombudsmanını kendisini temsile yetkili kılması tarihte ilk ombudsmanlık uygulaması olarak anılır. Günümüzde çeşitli ülkelerde değişik isimlerle anılan ombudsman sistemi çok çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Sayıları 100' ün üzerinde olduğu bilenen birçok ülkede çağdaş anlamda Ombdusmanlık Ulusal düzeyde, eyalet düzeyinde, mahalli idareler ve kamu tüşebbüsleri düzeyinde uygulanan Ombudsman sistemleri vardır. Ayrıca, Avrupa Birliği düzeyinde de Ombudsman kurumuna yer verilmiştir. » Ombudsmanlık sisteminin basındaki uygulamasına benzer uygulamalar daha önce ülkemizde denenmiş olup başarılı olunmamıştır. Bu uygulamadan günüzümüze kadar kalabilen Basın Konseyi' dir. Bu oluşum bile çağdaş anlamda ki Ombudsmanın tanımına uymamaktadır. Bununla birlikte Basın sektöründe Ombudsmanlık sistemine yakın oluşumlar devamlı suretle uygulama sahası bulmuştur. Bunlara örnek olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu, Milliyet Gazetesinde yer alan Okuyucu Köşesi' ni gösterebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ombudsman is a Swedish origined word that means the advocate, representative and deputy. As its functions and scope the Turkish meaning of the word is the“ Public Arbitrator or Auditor”. In some countries it has some instutitional terms called as the observer of the civil law, arbiter, Defender of the public and the Guardian of the Justice. In the administrative system and In the state protocol it has a position between“the Head of Parliament and the Minister of Justice.”'' In 1709 with the invasion of Russia to Sweden the King Charles XII took shelter to Ottomans and he inspired with system of Kazasker in the state system and in 1713 he appointed his highest ombudsman in the country to represent his power. In the history this is known as the first practice of Ombudsman Today in different countries with many different practices the system of ombudsman is applied. Over 100 countries in the world, practices the ombudsman system with contemporary meanings in the national level, state level and in the local government level. Also in the European Union level there is a place for Ombudsman instutition. The practice of the ombudsman system in the press level is tried in our country and gained no success. The Press Council is the only instutition to be left over until today from that practices. With this there are new formings in the press close to the Ombudsman system. An example to this is“ The Radio Television superior Commitee”and the“reader corner”in Milliyet Newspaper.