Bosna-Hersek'in Avusturya-Macaristan tarafından ilhakı (5 Ekim 1908)
The Annexation of Austria-Hungaria by Bosnia-Herzegovina (October 5, 1908)
- Tez No: 120555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
136 ÖZET Bosna-Hersek, Adriyadik Denizi'ne bakan, Orta Avrupa'nın geçiş bölgesinde bir alan olup, tarihte burada kurulan küçük dağ devletleriyle tanınmıştır. Buraya ilk yerleşenlerin Hint-Avrupa menşeli İlliryalılar olduğu kabul edilmektedir. Bölge daha sonra Roma, Avar, Sloven egemenliğine de girmiştir. 1386'da ise bölgeye ilk Osmanlı akınları başlamış ve 14631e de Bosna- Hersek, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. XVI. yy'da Bosna-Hersek hızlı bir kalkınma dönemine girmişse de XVII. yy'da bozulan mali durum, idari yapıdaki zaaf Bosna'yı da etkilemiş ve ufak çapta ayaklanmalar çıkmıştır. 1875 Hersek İsyan ı'yla ise, sorun uluslararası arenaya taşınıp, büyük güçlerin de müdahalesi ve 1878 Berlin Antlaşması ile Bosna-Hersek Avusturya- Macaristan İmparatorluğu'nun himayesine verilmiştir. 1879'da imzalanan mukavelenameyle ise Osmanlı Devleti, belirsiz bir süre Avusturya-Macaristan egemenliğini kabul etmiştir. Temmuz 1908'de Osmanlı Devleti'nde II. Meşrutiyet ilan edilince, bunun Bosna-Hersek'e etkilerinden korkan Avusturya-Macaristan ilhak için uygun zaman kollamaya başlamış ve 5 Ekim 1908'de de Bosna-Hersek'i ilhak ettiğini duyurmuştur. Osmanlı Devleti, buna itiraz etse de 26 Şubat 1909'da İstanbul'da imzalanan protokolle Bosna-Hersek'i n Avusturya-Macaristan'a katılmasını tanımak zorunda kalmıştır. **SS"«* BOl
Özet (Çeviri)
137 ABSTRACT Bosnia-Herzigova is located at the transition region of the Central Europe facing the Adriatic Sea and this area is identified with the small mountain states established at this location. The persons who established the first settlement at this region is assumed to be lllirians from the origin of India-Europe. This region has also entered the dominance of Romans, Avars and Slovenians. In the year 1386, the first Ottoman raids to the region has started and in 1463, the Bosnia-Herzigova was conqured by the Sultan Mehmet, the Conquerer. In XVI. Century, although Bosnia-Herzigova entered to a period of rapid improvement, as the financial state get wosened in XVII. Century, the administrative weaknesses affected the Region and small riots have encountered. With he 1875 Herzigova Riot has carried the problems into the international arena and by the intervention of the dominant states, Bosnia-Herzigova was given under the protection of Austria-Hungary Empire in 1878 with the Berlin Treaty. With the agreement signed in 1879, Ottoman State has accepted the Austria-Hunrary Empire dominance foran indefinite period. As the Ottoman Government announced the II. Constitutional Monarchy in July 1908, Austria-Hungary Empire feared that this announcement could effect the condition of Bosnia-Herzigova and started to observed the opportunities to annex the region and as a result, Autria-Hungary Empire announced that their empire has annexed Bosnia-Herzigova. Although the Ottoman Goverment objected this situation, with the protocol signed in Istanbul at 26 February 1909, Ottoman Empired aere obliged to define the joining of Bosnia-Herzigova to Austria-Hungary Empire.