1988-1996 yılları arasında Azerbaycan basınında Türkiye imajı
The Image of Turkey in Azerbaijan press between the years 1988-1996
  1. Tez No: 120556
  2. Yazar: VÜSALE ALLAHVERDİYEVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK SELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
204 ÖZET“1988-1996 yılları arasında Azerbaycan Basınında Türkiye İmajı”konulu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Azerbaycan Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler, incelenen dönemde Azerbaycan Cumhuriyetinin siyasal ve sosyal yapısı hakkında bilgiler yer almaktadır. Bu dönemde ülkedeki siyasal ve sosyal gelişmeler hakkında kronolojik bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm tezin kuramsal kısmını içermektedir Bu bölümde araştırmanın konusunu oluşturan kavramlara ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca ikinci bölümde Azerbaycan basınının gelişimi hakkında da bilgilere yer verilmiştir. Başlangıçtan günümüze kadar Azerbaycan basının tarihi gelişimi de ikinci bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın, ölçüme dayalı kantitatif bölümüdür. Bu bölümde SPSS programı kullanılarak ele alınan dönemde Azerbaycan Gazetelerinde çıkan haberler analiz edilmiştir. Tezin sonuç kısmında ulaşılan bilgiler verilmiştir. Kaynakça bölümünde taranan ve okunan kitaplar, dergiler, gazeteler ve diğerleri yer almaktadır. Tezin ek bölümlerinde yıllara göre gazetelerin isimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
205 ABSTRACT The thesis project on“The Image of Turkey in Azerbaijan Press Betwen the Years 1988-1996”consists of three chapters. The first chapter includes some general information about Azerbaijan Rebuplic and its political and social structure within the period under examination. Chronological data of political and social developments belonging to this period are also given. The second chapter includes the conceptual part of the thesis. In this chapter, there are some explanations regarding the concepts forming the subject of the study. Furthermore, there are also information regarding the development of Azerbaijan Press from its beginning until today is also analysed in the second chapter. The third chapter is the quantitative part of the study. In this chapter, the news issued in the Azerbaijan Nnewspapers are analysed by the utilisation of SPSS programme. The results reached are given in the conclusion. In the Bibliography, the books, periodicals, newspapers and other resources went through are listed. In the appendices the names of the newspapers are given in chronological order. ~3SS^^