Tüketim teorileri ve tüketim teorilerinin bireysel bankacılık üzerine uygulanabilirliği
Consumption theories and the viability of consumption theories on private banking
- Tez No: 120571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada makro ekonomi teorisindeki tüketim teorileri çerçevesinde bireysel bankacılık ürünleri olan kredi kartları ve tüketici kredilerinin tüketim üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılmış olan istatistiksel çalışmalar ve regresyon analizleri sonucunda Friedman' in Sürekli Gelir Hipotezi ve Modigliani'nin Yaşam Boyu Gelir Hipotezleri'nin ortaya koyduğu tüketim ilişkilerinin kredi kartına dayalı tüketimin mantığını daha iyi açıkladığı söylenebilir. Friedman' in Sürekli Gelir Hipotezi'nde sürekli gelirin tüketimi etkilemedeki açıklayıcılık gücünün yüksek olmasının bir sonucu olarak sürekli gelir, kredi kartı kullanımının tüketim hacmini etkilemedeki gücünü de arttırmaktadır. Aynı şekilde Modigliani'nin Yaşam Boyu Gelir Hipotezi'nin ortaya koyduğu“Yaş ilerledikçe servetin marjinal tüketim eğilimi artar”sonucu, kredi kartlarının aracı olduğu tüketimi etkileyen unsurlar içerisinde belirleyicilik özelliğini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in the framework of the consumption theories in the macroeconomic theory, it has been tried to determine the effect of credit cards, the products of private banking, and consumer credits on consumption As a result of the statistical studies and regression analyses which have been carried out, it can be said that the consumption relations that Friedman's Permanent Income Hypothesis and Modigliani's Life Cycle Hypothesis put forward explain the basis of the consumption based on credit cards. In Friedman's Permanent Income Hypothesis, Permanent Income has a high power to affect and explain the consumption. It can be stated that the results provided from Life Cycle Hypothesis and Permanent Income Hypothesis are more explanatory to determine the level of consumption made by means of credit cards in economy.