Türk İş Hukuku açısından teşebbüs hürriyeti
Enterprises freedom of view of the Turkish Labor Law
  1. Tez No: 120573
  2. Yazar: BURÇAK NAZLI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
113 ÖZET Bir Anayasal hak olan teşebbüs hürriyeti kavramı bu tezde iş Hukuku açısından incelenmiştir. İncelemenin asıl gayesini teşebbüs hürriyeti hakkının iş hukuku kuralları ile karşılaştırılması oluşturmaktadır, iktisadi bir teşebbüsün olduğu yerde işçi ve işverenin bulunması zorunludur. Zira iktisadi teşebbüs üç temele dayanır. Sermaye, emek ve müteşebbis. Bu durumda da İş Hukuku kurallarından bahsedilmesi kadar olağan bir durum yoktur. Bu anlamda her teşebbüs kendiliğinden işçi ve işveren münasebetlerini doğurur ve bu da teşebbüsün/teşebbüs hürriyetinin İş Hukuku açısından bir inceleme konusu yapılmasını doğal kılar. Teşebbüs hürriyeti İş Hukuku kuralları ile belirli bir sınırlamaya tabi tutulmuştur. Aslında bu sınırlama yoğunlukla İş Hukukunun niteliğinden kaynaklanır. Zira İş Hukukunun niteliği işçiyi korumaya yönelik bir yapı içerir ve sırf bu yapısından dolayı bile teşebbüs serbestisinin işçi lehine sınırlandırılmasına yol açar. Örneğin işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına riayet edilmesi, hizmet akitleri ve toplu iş sözleşmeleri ile işçilere tanınan hakların işverence tek taraflı olarak işçi aleyhine değiştirilememesi, grev durumunda teşebbüs hürriyeti uğruna işçilerin hak taleplerini zedeleyici uygulamalara gidilememesi (örneğin grev esnasında stokların dışarı çıkarılması) gibi kurallar, İş Hukukunun kurallarının bir Anayasal hak olan teşebbüs hürriyetini ne denli sınırlandırabileceğini göstermektedir. Bu anlamda teşebbüs hürriyetinin İş Hukuku kurallarıyla karşılaştırıldığında ne denli farklı bir boyuta dönüştüğü ortaya konulmuştur. Bu tezde teşebbüs hürriyetinin İş Hukuku açısından incelenmesinin yanısıra diğer hukuk kolları açısından da ne tür bir sınırlamaya tabi olduğu üzerinde de durulmuştur, özellikle Ceza Hukuku alanında getirilmiş sınırlamalar, İş Hukukundaki sınırlamaların birer müeyyidesi konumunda olduğundan ayrıca önem arz etmektedir. Bunun yanında Ticaret Hukuku, Rekabet hukuku, Borçlar Hukuku, İcra İflas Hukuku gibi bir çok hukuk dalı açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
114 ABSTRACT As a term of Constitutional right, enterprise freedom is examine in the way of Labour Law in this study. The main aim of this study is compare the right of enterprise freedom and Labour Law rules. Wherever the economical enterprise there must be employer and employee. In fact economical enterprise based on three main element. Capital, work and enterprising. So it's nature that calling the Labour Law rules on this time. It means enterprise sets up relations between employee and employer as a nature because Labour Law always in it. Enterprise freedom is limited by the rules of Labour Law. In fact this limitation based on the quality of the Labour Law. This Law branch consists the worker protection rules so this structure involved limitation of the enterprise. For instance, keeping the worker health and work security rules, not able to change by employer/enterprising the rights given by the collective bargaining, and all actions that is done out the stocks from the place of employment by the employer at the time of strike because of the block the workers rights All this datum's indicates that how the enterprise freedom can be limited by the Labour Law. On the other hand enterprise freedom not only limited by the Labour Law but also Criminal Law (it is also involve the sanction of Labour Law rules), Commercial Law, Competition Law, etc.