İşletmelerde örgütsel bağlılık ve bir karşılaştırma (Türkiye-Pakistan) örneği
Organizational commitment: A case study (comparison between Turkey and Pakistan)
- Tez No: 120574
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
137 ÖZET Bu çalışmanın amacı iki farklı ülkede ancak aynı sanayi dalında çalışan işgörenlerin örgütsel bağlılık seviyelerini ölçmek, çıkan sonuçlara göre iki ülke çalışanları arasında örgütsel bağlılık tutum ve düşünceleri bakımından varsa benzerlikler veya farklılıkları ortaya koymak ve bu benzerlik veya farklılıkların nedenlerini irdelemektir. Çalışma alanı olarak, Türkiye ve Pakistan'daki tekstil ve konfeksiyon sanayi işgörenleri seçilmiştir. Bu nedenle, çalışmanın ilk bölümünde, tekstil ve konfeksiyon hakkında tanımlayıcı bilgiler verilmiş, daha sonra tekstil ve konfeksiyon sanayinin dünya ticareti içerisindeki yeri ve önemine değinilmiştir. Daha sonra konu ülkeler bazına indirgenerek, Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi ile Pakistan Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş, emek yoğun özellik gösteren bu sanayi dalının üretim, dış ticaret ve istihdam açısından her iki ülke ekonomisi içerisindeki mevcut durumu incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, örgütsel bağlılık konusuna bir kavramsal çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Burada, örgütsel bağlılığın farklı bilim adamları tarafından yapılmış tanımları verildikten sonra, örgütsel bağlılığın yapısı, sınıflandırılması, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ile örgütsel bağlılığın sonuçlan hakkında detaylı izahatlarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, ilk iki bölümde verilen bilgiler ışığında, Türkiye ve Pakistan Tekstil ve Konfeksiyon Sanayilerinde çalışan işgörenler arasında bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasında, daha önce bu konuda yapılan farklı araştırmalarda kullanılmış olan“örgütsel Bağlılık Anketi”nden faydalanılmıştır. Toplanan veriler, istatistiksel yöntemlerle tablolar haline dönüştürülerek, yönetim bilimi ve örgütsel bağlılık konusu açısından ne anlam ifade ettikleri yorumlanmaya çalışılmıştır.138 Çalışmanın sonucunda, Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sanayinde çalışan işgörenlerin genel olarak kurumları hakkında olumlu duygu, düşünce ve tutumlara sahip oldukları, işletmelerinin başarısı için beklenenden fazla gayret gösterme kararlılığı ve istekliliği gösterdikleri belirlenmiştir. Hakim olan görüş, işgörenlerin mevcut işletmelerinde daha iyi çalışma şartları ile mali ve sosyal imkanlar istedikleridir. Bunun yanında arzu ettikleri, kendilerini kanıtlama ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerine imkan tanıyacak örgüt kültürü ile çalışanlar hakkında alınan kararlara katılım hakkıdır. İşgörenlerin, genelde mevcut durumlarından memnun olduklarını ifade eden görüş bildirmeleri, sektörde çalışanlar yararına bazı iyileştirmeler yapılmakta olduğu ve yöneticiler tarafından çalışanlara daha fazla önem verilmeye başlandığı fikrini vermektedir. Durum, Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi açısından ümit verici olarak algılansa da, işgörenler açısından yeterli olmadığı söylenebilir. Pakistan Tekstil ve Konfeksiyon Sanayinde ise, işgörenlerin genelde kurumları hakkında olumlu duygu ve düşünceye sahip olmadıkları sonucuna varılmıştır. Pakistan'daki işgörenlerin anket sorularına verdikleri cevaplara bakıldığında, mevcut durumlarını beğenmedikleri, işletmenin başarısı için fazla bir gayret gösterme isteği duymadıkları ve işletmelerine karşı herhangi bir bağlılık hissetmediklerini açıkça ifade ettikleri görülmektedir. Ayrıca, ülkedeki ekonomik durum, mevcut işe olan talebin fazlalığı ve geçim zorlukları gibi nedenlerden dolayı işten ayrılma veya iş değiştirme konusunda isteksizlik içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Bu durumdaki işgörenden üstün performans, çaba, gayret, verimlilik ve kalite beklemenin doğru olmayacağı tahmin edilebilmektedir. Pakistan'daki araştırma sonuçlarından çıkan tablo, Türkiye'nin bir zamanlar yaşamış olduğu sıkıntıları gösterir nitelikte olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
139 ABSTRACT The aim of this study is to determine the level of organizational commitments of the labor forces working in the same branch of industry in two different countries and to demonstrate the similarities or differences between the two work forces with respect to the organizational commitment attitudes and views as well as to scrutinize the reasons for such similarities or differences. The textile and apparel industry labor force in Turkey and Pakistan are selected as the research field of the study. Thus, in the first part, illustrative information about textile and apparel are provided, the position and the importance of textile and apparel industry within the world trade is outlined. Later, while evaluating the subject on a country scale, detailed information regarding both Turkish and Pakistan Textile and Apparel Industry is given, furthermore the current position of this labor-intensive industry branch is examined regarding the production volume, foreign trade and employment within the countries' respective economies. In the second part of the study, the conceptual framework of the topic of organizational commitment is outlined. Organizational commitment definitions quoted by different scientists are mentioned and then detailed explanations on the structure and classification, the causes effecting and the results of organizational commitment are made. In the third part, information regarding the first two parts, a poll study is conducted among the workers of Turkish and Pakistan Textile and Apparel Industry. The“Organizational Commitment Questionnaire”that has previously been used in different studies is adopted in this study. The data have been converted to histograms by using statistical methods and interpreted by means of management science and organizational commitment.140 As a result of this study, it is determined that, Turkish Textile and Apparel Industry workers have positive feelings, views and attitudes towards their organizations, they also demonstrate more determination and eagerness to spend effort for the success of their organizations. The dominant opinion is that the workers demand better working conditions and financial and social facilities in their organizations. Furthermore, they expect an organizational structure that will allow them to prove themselves and to demonstrate their creativeness and the right to participate in the decision making process about themselves. The fact workers declare their satisfaction about the current conditions gives the idea that certain improvements to the advantage of workers are carried out in the sector and workers are being given more credit by their managers. Although the current situation can be perceived to be optimistic regarding Turkish Textile and Apparel Industry, it can be interpreted as definitely not satisfactory for the workers. However, in Pakistan Textile and Apparel Industry, it is concluded that workers generally do not have positive feelings and opinions about their organizations. Considering the answers of workers in Pakistan to the questionnaire, it is observed that they do not approve the current state, do not demonstrate much eagerness to spend effort for the success of the organization and they express clearly that they do not feel any commitment towards their organization. In this regard, it is confirmed that, as a consequence of reasons like the economical condition in the country, the excess demand for the present profession and poor life standards, the workers are reluctant to resign from or to change their occupations. Under these circumstances, it would not be wise to expect high performance, effort, energy, efficiency and quality from these workers. The conclusion derived from the results of the research conducted in Pakistan is important regarding the fact that it illustrates the difficulties Turkey has once experienced in the past. «-,AftBcr»iKi»»«^w