Türk ceza yargılaması açısından vergi kaçakçılık suçları değerlendirmesi
- Tez No: 52225
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ METİN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Vergilendirme düzeninin bozulması veya kötü işlemesi, devletin varlığının ve etkinliğini doğrudan tehdit eden bir unsurdur. Bu sebebten vergi düzenini bozmaya yönelik eylemler hukuk düzenince cezalandırmaya tabi tutulmuştur. Kanun koyucu, VUK (Vergi Usul Kanunu) nda vergi düzenini bozucu, dolayısıyla toplumsal düzenin bozucu fiilleri“ceza hükümleri”başlığının taşıyan dördüncü kitabında ayrıntılı bir şekilde düzenlemiştir. Vergi Usul Kanunu suç ve cezalarda, kanun sistematiği yapılanması bakımından ağırdan hafife doğru bir düzenleme gerçekleştirmiş ve suçları,kaçakçılık, ağır kusur, kusur ve usulsüzlük olarak ayrıma tabi tutmuştur. Vergi kaçakçılığı, vergi uygulamasında en ağır suç olarak kabul edilir ve en ağır ceza yaptırımı da bu suçu işleyen kişilere verilir. Kanun, vergi kaçakçılığı suçunu çok net bir şekilde tarif etmiş ve ilgili madde de belirli hareketlerin yapılması durumunda idari nitelikli vergi cezalan yanında adli cezaların da uygulanacağını belirtmiştir. Kaçakçılık suçu cezalandırmasında iki ana başlık altında toplanabilen cezalandırma yöntemi benimsenmiştir. Bunlardan birisi, kaçakçılığa idari nitelikli para cezalarının uygulanması, diğeri ise, idarece yargılanacak cezalardan bağımsız olarak hürriyeti bağlayıcı cezalar öngörülmesidir. VUKnda düzenlenmiş olan ve sadece adli ceza mahkemelerince cezalandırmaya tabi tutulan suç türü“kaçakçılığa teşebbüs suçu”dur. Kaçakçılığa teşebbüs suçu kanunda belirtilen şartlar dahilinde VUKm.358 de sayılan fiilleri gerçekleştiren faillerin cezalandırılmasını amaçlar. Her iki suç türünde de suçu işleyenin kasdi hareket etmesi gerekmektedir. Cezalandırma şartı için kast zorunludur. Suçu işleyen kişi, kasdi hareket etmemişse cezalandırma şartı oluşmamış demektir. Sonuç olarak şu söylenebilir ki, sık sık değişikliğe uğrayan VUK. kendine özgü kurallarıyla bağımsız bir“vergi ceza hukuku”oluşturma yolundadır, idari ceza, adli ceza ikileminde bazı sorunları taşımakla beraber özgün bir suç ve ceza sistemi özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Disordering of taxing or its bad appications is an element treatering the effectiveness and presence of state. For this reason, actions aimed at spoiling the taxing order are subjected to punishment. İn the low maker VUK (the methods of taxation law); acts aimede at spoiling the taxing order collected with its details in the fourth book named“criminal statutes”. VUK. Subjected the crime and punishment, for the aspect of establishing law sistematics from major to minor. It subjected to seporation as evasion, major crime, crime and irregularity. Tax evasion is aspected as the greats crime and subjected to major punishment. Tax evasion is desribed in detail in the law. In case of tax evasion is made either tax punishment or judical proceedings is applied, Which are defined in the considering article. Two methods of punishment is considered to punish tax evasion crimes. One of them is application of adrninistrative fine to tax evasion, the other one is application of penalties restricting liberty by administrative cirninal courts. Crime, to attemp tax evaion is only subjected to punishment by administrative criminal courts. It is aimed to punish“ the individuals who performed the acts”obeying to VUKin. article.358. It is required in both crime types that the guilty should be purposeful. In tension of tax evasion is a must. If the individual is not purposeful condition of punishment is not abtained. Eventually, it can be said taht VUK Is on the way of formation of an independent tax criminal law. Eventhough it has some problems wihic are dilemma in between administrative crime and judical crime, it obeys aparticular system of crime and punishment.