Eski Mezopotamya ve Anadolu'da aile Hukuku (Babil, Asur ve Hitit Devleti'nin sonuna kadar)
The Family Law of Mesopotamia and Anatolia (Babylonian, Assyrian and Hittite states to end)
  1. Tez No: 120581
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
151 ÖZET Farklı zamanlarda değişik kitap ve makalelerde ele alınıp işlenen Mezopotamya'da Sümer, Akad, Babil, Asur ve Anadolu'da Hitit öncesi ve Hitit kavimlerinin aile hukukuna art belgelerin yeniden değerlendirilmesi ve bir araya getirilerek toplu bir şekilde sunulması bu çalışmanın esas amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu çalışma, esas itibariyle Giriş ve iki ana bölümden ibarettir. Bu çalışmanın Giriş kısmında; konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, hukuk kavramlarının ortaya çıkışı, gelişmesi ve söz konusu kavimlerin hukuk anlayış ve uygulamaları ile bu konudaki etkileşimlerine yer verilmiştir. Ayrıca, ilk defa Sumerliler tarafından yazılı hale getirilen hukukî kuralların modern hukuktaki izleri de göz önüne serilmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde, Mezopotamya kavimleri olan Sümer, Akad, Babil ve Asurluların aile hukuku ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Bu nedenle ilk olarak Sumerliler ve Akadlılarda evlenme, boşanma, evlatlık alma ve miras konuları, ele geçen kanun metinleri ile hukukî bilgiler veren her türlü vesikadan yararlanılarak, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, Babil ve Asur aile hukuku da aynı metod dahilinde tasnif edilerek, ortaya konmaya çalışılmıştır. Sümer hukukunun bu Sami kökenli kavimlerin hukukuna temel teşkil etmiş olduğu belgelerle açıklanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde ise, ilk olarak Hitit öncesi Anadolu kavimlerinin aile hukukları hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Bu çerçevede olmak üzere, M. ö. II. binyılın ilk çeyreğine tesadüf eden Asur Ticaret Kolonileri Çağı'ndan kalma çivi yazılı belgelerden, dönemin Anadolu kavimlerinin toplum yapısı ve özellikle aile hukuklarını oluşturan evlenme, boşanma, evlatlık alma ve miras konularıyla ilgili olanlar derlenerek sunulmuştur. Yine bu bölümde, M.Ö. 1750 yıllarında Anadolu'ya gelen ve ilk defa merkezî bir devlet kuran Hint-Avrupa kavmi Hititlerin aile hukuku da aynı tarzda tasnif edilmiş ve incelenmiştir. Ayrıca, Mezopotamya hukukunun Anadolu kavimlerine etkileri de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
152 ABSTRACT The main aim of this study is to reevaluate and property bring together the documents concerning family law of the Sumerian, Babylonian, Akkadian and Assyrian communities in Mesopotamia and of the pre-Hittite and Hittite communities in Ancient Anatolia, discussed and debated in several books and articles in different times. This study conducted to achieve the above mentioned aim, mainly consists of the Introduction and two main parts. In the Introduction, for the sake of better understanding, the emergence and development of law notions the mentality interactions and applications of the laws of the above mentioned communities is taken into account. Besides, the marks of the Sumerian law, first written law in history, in the modern law are revealed. In the first part detailed information about the family law of the Sumerian, Akkadian, Assyrian and Babylonian communities in Mesopotamia is given. First of all, marriage, divorce, adoption and heritage in Sumer and Akkad is thoroughly analyzed, benefiting from any documents, including law information and codes. In addition, the family law of Babylonian and Assyrian is classified and presented in the similar method. The fact that the Sumerian law constitutes the base for the law of Semitic communities is explained by documents. In the second part of the study, explanatory information about the family law of pre-Hittite Anatolian communities is given. Within this framework, written documents of the era of the Assyrian Trade Colonies, that is, in the first quarter of the second millenium B.C. concerning marriage, divorce, adoption, heritage and the social structure of the Anatolian communities are presented. Accordingly, the family law of Hittite, the Indo- European community that had come to Anatolia in 1750 B.C. and constitutes first central state, is similarly arranged and analyzed. Besides, the effects of Mesopotamian law the Anatolian communities are presented...r>iCflMAi--1.