İlköğretim okulları 6. sınıf resim-iş dersi öğretim programındaki grafik tasarımı konularının çok alanlı sanat eğitimi yöntemiyle ve bu yönteme uygun düzenlenmiş ortamda uygulanması
An application of graphic design subjects in primary level 6. grade art program in a simulated setting by using multi - disciplinary art education
- Tez No: 120595
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
225 ÖZET Çağdaş dünyada sanat eğitimi programları, uygulamanın yanı sıra teorik içerikle de desteklenmektedir. Böylece sanat derslerinin pedagojiye entegrasyonu sağlanmış olmaktadır. Türkiye'de Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi (ÇASEY) olarak anılan bu yaklaşımda sanat tarihi, sanat eleştirisi, estetik ve uygulamanın bireşimi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen doküman incelemesinde Türkiye'de yürürlükteki sanat eğitimi programları ve yaygın uygulamalarının, genellikle bu standartlardan uzak olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırmanın temel amacı; İlköğretim Okulları Resim-iş Dersi Öğretim Programındaki grafik tasarımı konularının (ÇASEY) ile ve bu yönteme uygun düzenlenmiş bir ortamda uygulanmasının öğretime katkısını ortaya çıkarmaktır. Araştırma, deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu desen (ÖSKD) modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Diyarbakır ili, örneklemi Şehit Başkomiser Yılmaz Allahverdi İlköğretim okuludur. Araştırmada ÇASEY'nin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin“Afiş ve Sanatsal Yazı Tasarımı”ünitesi sonundaki başarı düzeyleri, öğretim süreci sonunda resim-iş dersine yönelik tutumları ve öğrenilenlerin kalıcılık düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ve sonrası yapılan öntest-sontestler ve iki aylık bir aradan sonra yapılan kalıcılık testi ile nitel araştırma sonuçları, deney grubunun lehine anlamlı bir fark ortaya koymuştur. İlköğretim kurumlarında ÇASEY için uygun ortam sağlandığı, yeterli hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim verildiği takdirde, başarıya ulaşılabileceği görülmüş olduğundan ilgili ve yetkililere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
226 ABSTRACT In the modern world art education curricula are supported with theoretical courses beside the applications. In this way, the integration of art courses to pedagogy has been realized. This approach is known as Discipline-Based Art Education (DBAE) in Turkey, in which the combination of art history, art criticism, aesthetics and art making have been realized. As the result of document reviewed, it comes out that current art education curriculum in Turkey and its commonly applications are far from this standards. The basic purpose of this research is to show contributions to instruction of graphic design subjects which are included in the primary schools' art education curriculum by practicing DBAE. The research has been implemented in experimental design which included pre-test post-test, and control group; and also as qualitative inqury in ecudation, interview, observation and investigation of document have been conducted. The population of research is Diyarbakır province. The sample is Şehit Baş Komiser Yılmaz Allahverdi primary school. In this research, it has been determined whether there are any significant differences between the control group to which the traditional method was applied and the experimental group to which the (DBAE) method was applied related to sixth grade student' achievements, their attitudes towards the lesson and retention of learning at the end of unit, called“Poster and Typograpy Design”. After the implementation of pre-test, post-test and retention test, the significant differences for experimental group were observed. In conclusion, if the appropriate circumstances, adequate preservice training and inservice training for DBAE method are provided, art education in primary schools will be able to successful. Some suggestions releated to those results were submitted to the authorities. *$s^