Kadının ekonomideki yeri: Kendi kazancını harcama kararı
The Situation of women in the economy: The decision on use of their earnings
  1. Tez No: 120596
  2. Yazar: NİLGÜN DORSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KADININ EKONOMİDEKİ YERİ: KENDİ KAZANCINI HARCAMA KARARI Nilgün DORSAN Master Tezi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ferhan ÇEVİK ÖZET Tarihsel gelişim içinde kadın-erkek eşitsizliği üzerine kuramlar günümüze kadar varlıklarını sürdürmüştür. Genel olarak kadın sorunu; kadının statüsü, kadın-erkek eşitliği, kadının haklarını kullanabilmesi ve kadının bireysel gelişimi başlıkları altında incelenmektedir. Kadın araştırmaları kapsamında ele alınabilecek konular arasında kadının kendi kazancını harcama kararı bulunmaktadır. Ülkemizin nüfusunun yarısını oluşturan kadın, kendi kazancını harcarken ne gibi sorunlarla karşılaşmaktadır? Kadının aile ekonomisindeki, dolayısıyla ülke ekonomisindeki yeri nedir? Bu çalışmanın amacı ülkemizde çalışan kadının harcamalarına kendisinin karar verip veremediğini tespit etmek ve ne tür etmenleri göze alarak harcama yaptığını belirlemektir. Çalışmada, kadının harcama kararını etkileyebilecek değişkenler ele alınmış ve bağımlı değişkenin kategorik olmasından dolayı (Kazançlarının harcanmasına kendileri karar veren ve vermeyen kadınlar) model tahmininde lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Hacettepe Üniversitesi Nüfus Araştırmaları Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı Anne ve Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Kurumu tarafından ortaklaşa olarak düzenlenmiş olan 1998 Türkiye Demografik ve Sağlık Araştırması Sonuçlan kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SITUATION OF WOMEN IN THE ECONOMY: THE DECISION ON USE OF THEIR EARNINGS Nilgiin Dorsan Master of Science Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ferhan ÇEVİK ABSTRACT In the historical progress the theories about gender inequality have kept their presence until today. The questions on women in general can be examined under the topics of the status of women, gender equality, women's rights and the personal development of women. Among the subjects that could be handled within the gender studies,“women's making decisions on spending their own earnings”can be considered. What kind of contributions do women, who constitute half of the population of our country, face while spending their own earnings? What is the place of women in the economy of the family, therefore the economy of the country? In purpose of this study is to set how much these conditions affect the decision of women in spending her own earning, and to determine whether the women in our country decides on her own money's spending and what factors are considered while she spends her own money. In this study, the variables that can affect the decision making on the spending have been considered and because of the dependent variable being categorical (the women who decide on the spending of their own money and the ones who do not), the logistic regression method was used in the model estimate. In this study, 1998 Demographic and Health Survey which was prepared jointly by the Demographic Research Institute of Hacettepe University and the Maternal and Children Health Family Planning Organization of the Ministry of Health has been used. *C¥ÜKS1KÖÖ11TIM KURÜI* fJöKCMANTASYON MERKKt