Türkiye basınıda özelleştirme heberleri
News of the privatization on the Turkish press
- Tez No: 120594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN İRVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Özelleştirme, bir terim olarak devletin ekonomik etkinliğinin en aza indirilmesi ya da tümüyle ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar bütünü olarak tanımlanmaktadır. Ancak, özelleştirme, ekonomik bir faaliyet olmasının yanı sıra aynı zamanda siyasal bir tercihtir. Türkiye'de özelleştirme uygulamalarının ve politikalarının uzun bir tarihi olmasına rağmen asıl tartışmaya açılması 24 Ocak 1980 kararlarıyla başlamıştır. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki özelleştirme uygulamalarının genel bir değerlendirmesi yapılmış ve ardından basının özelleştirmeye yaklaşımı irdelenmiştir. Araştırma için siyasal eğilimleri temsil edici nitelikte üç gazete seçilmiştir: Merkez sağı temsilen Türkiye, merkezi temsilen Hürriyet ve merkez solu temsilen Cumhuriyet gazetesi. Bu gazeteler, 1987 Ocak ile 2000 Şubat'ı arasındaki 14 yıl boyunca, her yıldan bir ay seçilerek taranmış ve özelleştirme konulu haberler nicel ve nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın en önemli bulguları şunlardır: 1. Merkez ve merkez sağdaki gazeteler özelleştirmeyi sadece ekonomik bir karar olarak görmektedir. Merkez sol gazete ise özelleştirmenin aynı zamanda politik bir tercih olduğunu da belirtmektedir. 2. Merkez ve merkez sağ gazetelerde özelleştirmeyi olumlayıcı temalar daha yüksek bir oranda yer alırken, merkez sol gazeteler özelleştirmeyi olumsuzlayan temalara ağırlık vermektedirler. 3. Her sektördeki özelleştirme haber değeri taşımamaktadır. Basın özellikle enerji ve bankacılık sektörlerindeki özelleştirmelere ilgi duymaktadır. 4. Özelleştirme haberleri resmi kaynaklara bağımlı bir biçimde verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Privatization as a term is defined as reducing to a minimum or completely removing the economic activities of the state. However, privatization is not only an economic process but also a political preference as well. Dispite there is a long history of privatization policies and practices in Turkey, the fundamental discussion of it begun with the 24 January decisions in 1980. In this study, firstly a general evaluation was made about the privatization applications in Turkey, and then the approach of the press towards privatization was analyzed. For the analysis, three newspapers which represent political dispositions were chosen: Türkiye for the centre- right, Hürriyet for the centre, and Cumhuriyet for the centre left. These newspapers were scanned for fourteen years from January 1887 through February 2000. One month was chosen from each year. The basic findings of this study are as follows: 1. The centre and the centre-right newspapers see privatization aj only an economic decision. The centre-left newspaper, on the other hand, makes clear that it is at the same time a political preference. 2. Positive themes towards privatization appear more frequently on the centre and the centre-right papers. On the other hand, the centre-left paper gives more space to the negative themes towards privatization. 3. Privatization in every sector does not have the same news value. The Turkish press is especially interested in the privatizations in energy and banking sectors. 4. Newspapers heavily depend on official sources when writing about privatization.