Göç olgusunun kentleşme ve metropol oluşumuna etkisi
Effect on urbanization and metropol formation of migration phenomenon
  1. Tez No: 120602
  2. Yazar: SELAMİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
148 ÖZET: Göç olgusu, kişinin mekanda yer değiştirmesidir. Bu değişim iki şekilde ortaya çıkar: İç göçler ve dış göçler. Tezin ana konusunu iç göçler oluşturmaktadır. Türkiye'de iç göçün sebepleri Şunlardır: -Nüfus artışı -Ekonomik sebepler -Eğitim, kültür ve sağlık hizmetlerinden faydalanma isteği -Ulaşım, haberleşme ve enformasyon ağının gelişmesi -Kültürel sebepler Türkiye'de iç göçler 1950'li yıllarda başlayarak gelişmiş ve her geçen gün ağırlığını arttırmıştır. Bu yüzden Beş Yıllık Kalkınma Planlan'nda göç ile ilgili tespitler yer almıştır. Göç ile birlikte kır nüfusu azalmakta ve kent nüfusu ise artmaktadır. 1927 Yılı'nda toplam nüfusun %24.22'si, 1997'de ise %65.03'ü kentlerde yaşar hale gelmiştir. Köy nüfusu ise toplam nüfus içinde %75.78'den 1997'de %34.97'ye gerilemiştir. Göç alan bölgeler arasında ilk sırada Batı Anadolu Bölgesi gelmektedir. Doğu ve Kuzey Anadolu Bölgeleri ise en fazla göç veren bölgelerdir. Türkiye'de göçle birlikte kent nüfusunun artması sonucu kentleşme oranı yüksek seyretmektedir. Ancak bu kentleşme birçok sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunların başında gecekondulaşma gelmektedir. Kent nüfusunun aşırı artmasıyla birlikte metropol alanlar da genişlemekte ve çoğalmaktadır. Ancak buralar da gecekondulaşmadan kendini kurtaramamıştır. Çünkü artan nüfusla birlikte düşük gelir gruplu insanlar çoğalmaktadır. Bu düşük gelir gruplu insanlar ise barınma ihtiyaçlarını ancak gecekondularda çözebilmektedirler. Bu olgu rakamsal olarak da ifade edilirse kentlerde yaşayan nüfus oranı 1935'de %23.5 iken 1997'de %65 olmuştur. Büyük kent nüfus oranı ise %31.9'dur. Kent nüfusunun artması ile ortaya çıkan sorunları çözebilmek için bir yandan göçü önleyeci tedbirler alırken, diğer yandan da kentin fiziki ve ekolojik dengesini sağlayıcı planlamaların da yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
149 SUMMARY Migration phenomenon is the change of place by person on a space. This change arises in two forms. Immigration and emigration. The main subject of the thesis is forrned by immigrations. The reasons for immigration in Turkey are the following: - Increase of population - Economic reasons - Wish to benefit from cultural and medical services. - Development of transportation, communication and information network. - Cultural reasons The immigration in Turkey was started in 1950's and has developed since then and its weight has increased with the time elapsing. For this reason some findings have been included in the five year development plans. The rural population decreases with emigrations and on the other hand the urban population increases. While 24.22% of total population was living in urban areas in 1927, 65.03 % of population started to live in urban areas in 1977. The rural population which was 75.78 of total population, on the other hand, was decreased down to 34.97%. Western Anatolian Region is the top immigration region among the other immigration regions. Eastern and Northern Anatolian Regions are the regions with the highest emigration rate. As a result of increase of urban population due to immigration, the urbanization rate in Turkey is very high. However this urbanization brings many problems. The most important problem among the others is shanty housing. With over urban population increase, the metropolitan areas have been widened and increased. However these areas cannot eliminate the problem of shanty housing. Because the number of low income group people150 increases with the increasing population. These low-income group people can solve their housing problems only with shanty housing. If this phenomenon is defined in terms of numbers, while percentage of population living in urban areas was 23.5 % in 1935 it was reached up to 65 % in 1997. Metropolitan population rate is 31.9% of total population. For solution of problems arising due to increase of urban population it is necessary to take measures preventing immigration, in the mean time it is necessary to make planning providing physical and ecological balance of the city. xjc çggss&z