Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye'de KOBİ'ler ve girişimcilik
Smes and entrepreneurship in Turkey in the EU membership process
- Tez No: 490757
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Dünya genelinde işletmelerin büyük çoğunluğunu KOBİ'ler oluşturmaktadır. İstihdama ve katma değere katkıları ile KOBİ'ler ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Esnek yapıları, talepteki değişime kolaylıkla cevap verebilmelerini sağlarken, niş pazarlar yaratma becerilerini artırır. Girişimcilik, tarih boyunca araştırmacıların ilgisini çekmiş bir alandır. Hem girişimci davranış hem de ekonomik fonksiyon olarak girişimcilik tarih boyunca farklı alanların araştırma konusu olmuştur. İnsanlığın kullanımına sunulan yenilikler, girişimciler tarafından gerçekleştirilmektedir. Schumpeter, girişimciyi ekonomide yaratıcı yıkıma neden olarak değişimi getiren kişiler olarak tanımlamıştır. Söz konusu yenilikleri yapabilmeleri farklı niteliklere sahip olmalarını gerektirmektedir. Kirzner ise herkesin potansiyel girişimci olabileceğini iddia etmiştir. Yaratıcı yıkım sürecinden sonra Kirzner'in girişimcisi ekonomide dengeyi sağlamaktadır. Genel ve girişimcilik çevre koşullarının önemi göz önünde bulundurulduğunda, girişimcinin girişimci ekosistemin bir ürünü olduğu söylenebilir. AB'nin İşletme ve Sanayi Politikası, KOBİ'ler için iş ortamını iyileştirmeye yönelik politikalara odaklanmaktadır. Mevcut işletmelerin girişimcilik yeteneklerinin artırılması ve yeni girişimcilerin ortaya çıkmasını sağlamak, politikanın amaçlarından biridir. en geniş anlamıyla hukukun üstünlüğünü garanti altına alan kurumların varlığı gelişmiş bir işletme çevresini oluşturmaktadır. Türkiye-AB ilişkilerinde gümrük birliğini gerçekleştirilmiştir. Mevcut durumda, müzakere süreci devam etmektedir. AB müktesebatının gerektirdiği mevzuat uyumu, aday ülke olarak Türkiye'de, gelişmiş bir işletme çevresi ve girişimcilik ekosistemi için gerekli kurumsal dönüşümün gerçekleşmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises (SMEs) constitute almost all enterprises all over the world. Their great contribution in employment and value added attract all attention in the process of policy making. Their flexibility makes them easily respond to changes in demand and thus can create market niches. Entrepreneurship on the other hand is studied by scholars of multidisciplinary fields. Both entrepreneurial behaviour and entrepreneurship as an economic function have been studied by scholars through the ages. Every novelty in the history is handed in to humanity by the entrepreneurs. In Schumpeterian sense, entrepreneurs are the people who bring about changes by creative destruction. To be able to bring about creative changes which nobody has foreseen, they are believed to be special kinds of people. Unlike Schumpeterian sense, in Kirznerian sense of entrepreneurship, all humanbeings are perceived to be potential entrepreneurs. After the process of creative destrcution, entrepreneurs of Kirznerian type provide stability. Keeping postulations of scholars on the general and entrepreneurial framework conditions in mind, entrepreneur is said to be the outcome of the entrepreneurial ecosystem. Industrial and enterprise policy of the EU focuses on the policies to improve the business environment to level the playing field for SMEs. Improving entrepreneurial skills of incumbent businesses and attracting potential entrepreneurs are also in the heart of the policy. An improved business environment in loose sense requires institutions guaranteeing the rule of law. After completing the process of customs union, Turkey-EU relations are in the phase of the negotiation process. Complying with the acquis, Turkey as a candidate country has been undergoing its constitutional transformation which paves the way for an improved business environment and entrepreneurial ecosystem.