Ortaöğretim kurumlarında basılı materyallerin (kitapların) biçimsel açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of secondary schools printed materials (books) in terms of structure
- Tez No: 120617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
123 ÖZET Bu araştırma; Ortaöğretim kurumlarında yardımcı kaynak olarak kullanılan ve araştırma sırasında okutulan ders kitaplarının biçimsel niteliklerini değerlen dirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada aranan özelliklerin belirlenemesi için bu alanla ilgili olan norm ların neler olduğunu literatür taraması ve uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Bu normlar dört ana başlıkta hazırlanmıştır; tipografi, grafik, baskı ve eğitsel ni telikler. Araştırmada belirlenen normlara göre bir ölçek oluşturulmuştur. Bu ölçek fizik, biyoloji, coğrafya, ve tarih kitaplarından oluşan toplam 33 adet kitaba ilişkin bilgiler, araştırmacı tarafından gözlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programına girilmiş frekans ve X2 değerleri ile il gili tablolar oluşturulmuştur. Araştırmada ayrıca sosyal (coğrafya ve tarih) - fen (fizik ve biyoloji) kitapları ve özel sektör - kamu (M.E.B.) tarafından hazırlanan ki taplar arasında istenilen nitelikleri taşıma durumları karşılaştırılmıştır. Araştırmaya göre; 1. Kitaplar tipografik unsurlar açısından yeterli değildir, hazırlanacak kitap larda uyulacak normların tekrar düzenlenip denetlenmesi gereklidir. 2. Kitapların grafiksel açıdan yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Kitaplar ilgi çekici hazırlanmamaktadır. 3. Kitaplar baskı açısından yeterli değildir. Gelişen teknolojiyle artması bek lenen niteliklere bazı unsurlarda raslandığı bazılarında raslanmadığı görülmüş tür. 4. Kitaplar, eğitsel nitelikler açısından yetersizdir. Eğitim gereci olan kitap lardan tam olarak yararlanmak için eğitsel unsurların geliştirilmesi gereklidir. 5. Fen ve sosyal kitapların arasında paragraf boşluğu kullanımı, satır uzun luğunun uygun olması, indeksin bulunması ile sosyal kitapların lehinde; Başlık ların büyüklüğü, başlığın ilgili metne yakınlığı, deneme sorularının cevap anah tarının olmasıyla da fen kitaplarının lehinde bir sonuç görülmüştür.124 6. Özel ve kamu tarafından hazırlanan kitaplar arasında; sayfa numarası nın ayrı tutulması, tabloların renkli hazırlanması, cildin uygun olması ile özel ke sim kitaplarının lehinde bir sonuç görülmüştür. Araştırmada, okutulan kitapların yeterli biçimsel niteliklere sahip olmadan öğrenciye sunulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
125 ABSTRACT This research was made in order to evaluate the formal qualities of the bo oks used as subordinate sources and taught during the research in Secordary Education institutions. The norms relevant to this field were determined through searching litera ture and receiving expert advise for deciding on the specifications to be sought in the research. These norms were prepared under four main titles; typography, graphics, print and educational qualities. A scale was established on the basis of the norms determined in the re search. Information on totally 33 books consisting of physics, biology, geography and history couse books were observed by the researcher with this scale. Derived data were entered into SPSS program and relevant charts were formed by means of frequency and X2 values. Thi state of bearing the required qualifications between social (geograph, and history) - science (physics and bi ology) course books and books prepared by the private - public (Ministry of Na tional Education) sectors was also compared in the research. According to the research; 1- The books are insufficient with respect to typographical elements; the norms to be observed in the books to be prepared should be rearranged and ins pected. 2- It was concluded that the books are graphically insufficient. The books are not prepared attractively. 3- The books are insufficient in term of printing. It was observed that the qualifications expected to be improved along with developing technology were encountered in some elements but not in some others. 4- The books are insufficient in educational qualities. Educational ele ments should be improved for making full use of books that are means of edu cation. 5- When comparing science and social books, conclusions in favor of social books in the use of paragraph spaces, suitable line lengths and presence126 of indexes, and in favor of science books in the size of titles, proximity of the tit les to relevant text and presence of keys to answers of training questions were observed. 6- When comparing course books prepared by private and public sectors, a conslusion in favor of private, sector books in keeping the page numbers apart, preparing charts in color and using appropriate binding was observed. It was determined in the research that the taught course books were presented to the students without bearing sufficient formal qualities.