Bankalarda kredi verme sürecinde bilanço analiz tekniklerinin kullanılması
The Use of balance sheet analysis techniques in the process of grantig credits in banks
- Tez No: 120616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde izlenen politikaların bir sonucu olarak banka kredilerinin önemli bir bölümünün tahsilinde karşılaşılan güçlükler, Bankalarda Kredi verme sürecinde. Bilanço Analiz Tekniklerinin kullanılarak, kredi taleplerinin değerlendirilmesi bankacılık açısından hayati önem kazanmaktadır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dünya da ve Türkiye'de bankacılığın doğuşu ve günümüze kadar Türkiye de bankacılığın gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Cumhuriyet ten önce Türk Bankacılığı, Cumhuriyet döneminde Türk Bankacılığı, 1923-1944, 1944-1980, 1980-2000 yıllarında Türk Bankacılığı konusunda açıklamalar yapılmıştır. îkinci bölümde, Türk Bankacılık Sektörünün Genel Özellikleri üzerinde durulmuştur. Türk Bankacılık Sektöründe liberalleşme ve uluslararası finansal serbestleşme, ekonomide piyasa mekanizmasına geçiş süreci, 24 Ocak 1980 tarihinde başlamıştır. Bunu izleyen 30 ve 32 sayılı kararla Türk parasını koruma kanunu değiştirilmiş, serbest piyasa ekonomisine geçilmiştir. Bu kararlar Türk Ekonomisi için dönüm noktası olmuştur. Üçüncü bölümde Türk Bankacılık Sektöründe Kredi riskinin belirlenmesinde Bilanço analiz Teknikleri ve enflasyonun bilanço üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Bu bölümde Kredi taleplerinin analizinde bilanço analiz telanklerinin ne şekilde ve nasıl kullanılacağı ve hangi tekniklerin kullanılacağı açıklanmıştır. Bunlardan Likidite oranları ve finansal yapı analizinde kullanılan oranlar açıklanmıştır. Ayrıca enflasyonun varlık yapısı ve kaynak yapısı üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir, enflasyon dönemlerinde bilançoların gerçeği yansıtmadığı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde Türk Bankacılık Sektöründe donuk ve batık kredilerin temel nedenleri üzerinde durulmuş, bu nedenlerin, enflasyon ve istikrar kararlarınabağlı nedenler, bankaların yüksek kaynak maliyeti, öz kaynak yetersizliği, hızlı teknolojik gelişmelere ayak uyduramama, kaynaklan krediye dönüştürememe, açık pozisyonla çalışmaları, Dünya da ve Türkiye de meydana gelen Bankacılık Krizleri donuk ve batık kredilerin sebepleri olarak açıklanmıştır. Beşinci bölümde, Bankalarda kullanılan temel finansal tablolar, banka bilançolarının analizi ve bilanço kalemleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca firmaların kredi taleplerinin değerlendirilmesinde dikkate alman faktörler ve kısa vadeli- orta vadeli kredili taleplerinin değerlendirilmesi ile ilgili örnek uygulamalar yapılmıştır. Altıncı bölümde, Sonuç Olarak; Kredi taleplerinin Sağlıklı bir şekilde değerlendirilip, başarı sağlanabilmesi için, bilanço analiz tekniklerini kullanan kredi analistlerinin doğru karar vermeleri için gerekli şartlar ve bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of economic policies followed in recent years, lots of problems have been faced in collecting bank credits. Thus, the use of financial analysis by using balance sheets becomes one of the most important factor in the evaluation of a credit demand from the banking system. This dissertation contains six chapters. In the first chapter, the development of banking system from its beginning to the present time has been examined both in the World and in Turkey. Then, Turkish banking system before and after the establishment of Turkish Republic has been studied. In this context, the development in the Turkish banking system during the periods of 1923 - 1944, 1944 - 1980 and 1980 - 2000 has been indicated. In the second chapter, the general characteristics of Turkish banking system have been stressed. A stabilization programme, which also greatly affected banking system, was launched on 24 January 1980 in Turkey. This programme resulted in radical changes from inward-oriented and protectionist policies to outward oriented policies which gave market forces an important role in the economy. The legislation of the Protection of Turkish Lira was changed and the Decisions of number 30 and 32 were introduced after the introduction of this programme. These two decisions brought about the free flow of Turkish Lira in both domestic and international markets. In the third chapter, effects of balance sheet analysis and inflation on the determination of credit risk in Turkish banking system have been examined. The forms and techniques of financial analysis in the evaluation of credit applications are also discussed in this chapter. In addition, the effect of inflation on the asset and financial source structure has been argued. In the fourth chapter, explanations have been made about the reasons for frozen and bad credits in the Turkish banking system. These reasons are considered as below: *JC'. Inflation and stabilization decisions introduced by the Government,. The high cost of financial sources for banks,. Inadequate capital,. The difficulties in converting financial sources into credits,. Taking high foreign exchange risks,. Insufficiency in following technological developments in the banking sector. In the fifth chapter, essential information about the basic financial tables, analyzing banks' financial statements and the each item of balance sheets is given. Additionally, a sample practice has been carried out related with factors which should be considered in a successful evaluation of short-term or mid-term credit demands of firms. Finally, the necessary information and conditions for a successful credit evaluation are pointed out for the credit analysts who use financial analysis techniques.